Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа"

Конференцията за бъдещето на Европа и българският принос във форума


Евродепутатът Илхан Кючюк даде началото на българския принос в Конференцията за бъдещето на Европа. За първи път от създаването на ЕС, трите институции – Европейски парламент, Съвет и Комисия, участват заедно в подобна инициатива по приобщаваща демокрация

Актуалността на темата на конференцията се определя от скорошното стартиране на дигиталната платформа за Конференцията за бъдещето на Европа и възможността за участие на всички граждани в процеса на вземане на решения, каза Илхан Кючук.

"Имаме много голяма задача през следващите няколко месеца. Да изслушаме гражданите за тяхното виждане за Европа, но заедно с това да дадем своя политически отговор. Определено се видя, че ЕС, създаден за условия и реалности на 20 век не може да функционира по същия начин през 21 век. Има нужда от промяна. Тя може да бъде институционална, свързана с разглеждане на договорите, може да има необходимост от промяна на гражданското участие в решенията на Евросъюза и за тази цел е нужно да бъде проведен един честен и откровен разговор. От съществено значение е как този разговор ще бъде конструиран. През дигиталната демокрация се дават огромни възможности и затова тези институции, този път обединени: Европейски парламент, Съвет и Комисия, създадоха обща платформа на 24 езика, чрез която може да се участва в отделни мероприятия, може да се дават идеи. Тези идеи ще бъдат придвижвани на следващо ниво. Това е механизмът на този етап, след което ще се мине на второто ниво – изслушване през панели и така продължава този процес, докато се извлече есенцията на цялото това активно политическо и преди всичко гражданско включване в целия процес на изслушване и обособяване на конкретни идеи."

Илхан Кючюк определи целите на форума – идеите да бъдат инициирани от хората, а политиците да се опитат да акумулират тази енергия.

"Единственият начин е да променим Европа. Променяйки Европа обаче, това не може да стане през диктата на различни институции, защото всички опити за такъв тип поведение се провалиха. Има нужда от активното включване на европейските граждани, за да може този процес да бъде устойчив, за да знаем накъде отиваме. 2019 година в сравнение с други европейски избори имаше изключително висока избирателна активност, разбира се българският случай не беше такъв. Тази висока избирателна активност беше едно предупреждение, че Европа е харесван проект, одобряван, но не от този вид. Европа трябва да бъде променен като проект, много по-амбициозен, много по-демократичен. Заедно с това ЕС, който трябва да играе ключова роля. Това бяха важни послания. COVID-19 потвърди още веднъж, че има решения, които не могат да бъдат национални. Все повече се говори за даване на по-големи компетентности на Европейския съюз. Пример – политиката по здравеопазване може да бъде част от нов разговор за компетентност."

От младите хора зависи бъдещето на европейския проект, категоричен е евродепутатът Илхан Кючук.

"Те участват в най-важната част. Представителството им е най-голямо в панелите и то е логично, защото разговорът е колкото за реформирането на ЕС и виждането на днешните му недостатъци, с още по-голяма сила то е за бъдещите поколения. Тук не говорим за някаква географска обособеност в рамките на 27-те държави. Съществува възможност и за участие на страните от Западните Балкани, както и за страните от Източното партньорство. Концепцията е не просто да се затворим в един Брюкселски кръг и да обсъждаме какво предстои, а това да бъде една отворена платформа където да бъдат дадени възможности на малките населени места, възможности на младите хора, възможности дори на критичните гласове. Ние вероятно ще чуем неща, които не искаме да чуем за Европа, вероятно ще чуем и много тъжни разкази за Европа, но ние трябва да бъдем готови да проведем този разговор, за да начертаем посоката на движение."

Онлайн форумът предизвика голям интерес у аудиторията не само в България, но и в целия  ЕС. На първо място, защото беше на 3 езика, а и тъй като събитието е регистрирано на специалната онлайн платформа на Конференцията за бъдещето на Европа и аудиторията имаше възможност да задава въпроси на панелистите.

Чуйте в звуковия файл репортажа на Мариана Попова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Планина без бариери за децата и младежите в неравностойно положение

Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички.  С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..

публикувано на 18.07.25 в 14:51
Анелия Никова

Новият живот и родилната помощ

След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..

публикувано на 18.07.25 в 14:22

Пикник артистик: Време за вдъхновение и културен куиз под открито небе

Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..

публикувано на 18.07.25 в 10:58

Горещниците и Илинден - народните поверия и обичаи

Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..

публикувано на 18.07.25 в 08:56

Новите сортове тютюн се адаптират успешно в българските условия

Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..

публикувано на 17.07.25 в 11:58

„Ваканция в музея“ организират в Брезник

За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..

публикувано на 17.07.25 в 11:25

Етика в родилната зала

През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..

публикувано на 17.07.25 в 10:46