Стопани на малки ферми от Бургаска област скочиха срещу указанията на ветеринарите да избият доброволно животните си. В информационната среща с участието на учени от Тракийския университет и ветеринари от Областната агенция по безопасност на храните се включиха кметове на населени места и стопанства от общините Бургас, Поморие и Несебър.
В община Поморие се намира третият по големина свиневъден комплекс важен за развитието на отрасъла в региона – този в Ахелой. Това подчертаха от здравните власти в началото на срещата. Над 30 собственици на малки ферми се отзоваха на поканата, повечето от тях гледат между 100 и 150 животни. Те са изключително притеснени и недоумяват защо след като в бургаска област няма активно огнище на заболяването в момента, а се препоръчва избиването на животните преди да са заразени. Стопаните дори изразиха подозрение, че зад унищожаването им стоят икономически интереси на големите играчи в бранша. Въпрос на време е африканската чумата да стигне до бургаски регион, затова се препоръчва доброволното клане на домашните свине, обявиха Стопаните реагираха бурно. Те настояват за обезщетение и искат разумен вариант за поминъка си:
"Махаме ги, но трябва да имаме някакво обезщетение. Утре детето ми тръгва на училище, трябва да му купя дрехи, маратонки. Като ми вземете животните, ми режете главата, хвърляйте ме направо с тях в дупката. На хапчета сме 15 дни!"
"Имам две прасета, като малки деца ги гледам, сутрин и вечер им мия, със собствен фураж ги храня, сигурен съм, че не са заразени. Заклах ги сутринта, сънувам ветеринарни лекари!"
"Да посочат кланица, ако каже правителството за една седмица ще ги махнем. Ако не хората ще ги пускат в гората и за една седмица ще свалим чумата при нас."
По решение на централната епизоотична комисия 67 кланици в страната ще бъдат наблюдавани при постоянното присъствие на ветеринар и военна полиция, за да не се допусне клане на нерегламентирани домашни свине. Нито една от тях не е на територията на Бургаска област и стопаните не получиха отговор на въпроса къде могат да транспортират своите прасета. Така те влязоха на срещата притеснени, а излязоха гневни.
В малките населени места, където се отглеждат животни от така наречения заден двор, вече е започнало доброволното им избиване. Това съобщи кметът на бургаското село Равнец Христо Колев, където са преброени 140 прасета. До края на седмицата стопаните сами ще ликвидират животните си, уточни Колев.
Повече чуйте в звуковия файл.Надпреварата се организира от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Община Сливен. Срещите по футбол, волейбол и стрийтбол се проведоха в ОУ „Елисавета Багряна“. В третото издание се включиха 125 преподаватели от 12 училища, разпределени в 20 отбора. Участниците бяха наградени от заместник-кмета..
„Болница за плюшени мечета“ е национална кампания за здравно образование на деца в България. Студенти по медицина от цялата страна помагат на децата да преодолеят страха от медицинските прегледи, а инициативата се провежда за 12-та поредна година. Събитието се провежда в големите търговски центрове в областните градове и е насочено към деца на възраст..
Бургас е домакин на събитието: „Климатична еволюция: Готови ли сме за новия климат?”. Чрез беседи и лекции присъстващите ще разберат какво да очакват от новия климат, как да реагират по време на климатично бедствие, по какъв начин да предотвратят нова климатична криза и други. Един от дискусиите е как с велосипед да се преборим срещу промените в..
От утре (15-и декември) влиза в сила новият график за движение на влаковете на „БДЖ - Пътнически превози“ ЕООД. В повечето региони на страната се запазва досега действащият график за движение, а за подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки между влаковете с възможности за пътуване между повече населени места. При изготвянето..
Обществено обсъждане за изваждането на 12 декара от имот в Природен парк "Сини камъни" се състоя в Областна управа Сливен. В него се намира бившият Алпийски дом, сега частна сграда. Обсъждането бе организирано от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съвместно с Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Стара..
Созопол беше удостоен с престижното отличие „Европейски град на спорта“. Това стана на церемония, която се състоя в сградата на Европейския парламент в Брюксел. Европейските институции оцениха високо стратегическия подход на Община Созопол за насърчаване на активния начин на живот и укрепването на спортната култура като неразделна част от..
С 8,99% може да бъде повишено средното претеглено изменение на цените на електроенергията за различните компании в България от 1 януари 2025 г.. Това пише в доклад на дирекциите "Електроенергетика и топлоенергетика" и "Правна" на КЕВР , отнасящ се до решение на Комисията от 30-ти юни 2024 г., съобщава БТА. В доклада се посочва, че за..
Община Бургас публикува промени в разписанието на вътрешноградския транспорт, които ще са в сила през празничните дни. Промените касаят 24-и, 25-и и..
Членовете на „Ротаракт клуб Бургас – Пиргос“ и „Ротаракт клуб Бургас - Приморие" за поредна година ще проведат благотворителната си кампания..
Общинския съвет в Сливен вдигна такса смет за следващата година. Вдигнат бе и данъка за масовите автомобили – Евро1,2 и 3, което е до 10 лева на година,..