Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинският съвет в Несебър прие бюджета за 2020 година

Общинските съветници гласуваха бюджета на Община Несебър за 2020 година. В дневния ред на февруарската сесия бяха включени 21 точки, като най-важна беше проектът за бюджета на общината за 2020г.

За настоящата година той е в размер 65 200 000 лв., в т.ч. преходен остатък по държавни дейности от 2019 г. в размер на от 596 000 лв. Запазва се обемът на финансираните дейности, както и обемът на публичните услуги, които общината предоставя на жителите си.

През 2020 г. усилията на Община Несебър са насочени към: подобряване на събираемостта на местните данъци и такси; запазване на финансовата стабилност на общината; оптимизация на разходите; ефективност на публичните ресурси и др. Тенденциите в провеждането на силно социално ориентирана политика се запазват.

Чрез бюджетните инструменти местната власт се стреми да осигури нормалното функциониране на всички обществени структури.

Общината ще продължи да осъществява своята приоритетна социална политика, която намира изражение в следните цифри: за образование държавното финансиране е 11 350 000 лв., местни и дофинансиране – 2 000 000лв. За социални дейности, включващи Домашен социален патронаж, Обществена трапезария, Център за социална рехабилитация и интеграция, Център за обществена подкрепа /последния с държавно финансиране от 95 000 лв./ финансирането и дофинансирането от местния бюджет е 976 000 лв.

Помощите, отпускани за новородено дете, запазват размера си – 2000 лв. Заделените средства за жителите на общината, нуждаещи се от хемодиализа са 60 000 лв. Запазват се намаленията за учащи и пенсионери за ползването на общински транспорт, като общината отделя до 120 000 лв. по това перо. Предвидените средства за помощи за новородени деца и програма „ин-витро”, както и помощи, отпускани с одобрението на Общински съвет, са в размер до 780 000лв.

Община Несебър е сред малкото, които подпомагат със значителни средства дейността на читалищата на своята територия. Държавната издръжка за читалищна дейност е 230 000 лв., а общинското дофинансиране е в размер на 360 000 лв. За пенсионерските клубове се предвиждат 93 000 лв. 860 000 лв. ще бъдат отпуснати на спортните клубове. Планираните средства за общинската полиция, командированите полицаи и пожарникари са в рамките на 630 000 лв. Средствата за подпомагане на църкви и сдружения с нестопанска цел са 80 000 лв.

Капиталовата програма за 2020 г. е в размер на 11 154 736 лв. Разчетени

са средства за изграждане на инфраструктурни обекти, за закупуване на контейнери за битови отпадъци, асфалтиране на улици в Несебър и съставните селища, изграждане на нови улици и тротоари, текущи ремонти на улични и тротоарни настилки, текущи ремонти на административни сгради на територията на общината, изграждане и ремонт на улично осветление, проектиране и изграждане на детски площадки и спортни зони и др.

Сред преходните обекти с приоритетно значение тази година са сградата с мултифункционална спортна зала на градския стадион в Несебър и изграждането на велоалеята от Слънчев бряг до СО „Чолакова чешма“. Средства се предвиждат и за довършителни дейности на зрителна зала в Центъра за култура и образование „Артиум“. Ще приключи строителството на спортно-рекреативния парк и прилежащото му футболното игрище на територията на Св. Влас. Един от приоритетите през тази бюджетна година е завършването на централната част на Обзор –пл. „Свобода“ и прилежащите му площи. Средства са заделени за поетапното строителство на мултифункционалните сгради в селата Тънково, Оризаре и Баня.

Средства за проектиране се насочват към няколко обекта паметници на културата. Предвижда изработване на планове за консервация и реставрация на църквите „Христос Пантократор“ и „Св. Св. Архангели Михаил и Гавраил“, както и на Каменна мелница в североизточната част на полуострова и Каменна мелница на провлака.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите

Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите.  ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят 4-процентната..

публикувано на 26.02.25 в 22:30

На сесия в Средец: Нов опит за промяна на правилника и питания за проверките за незаконно строителство

Нов опит да минат промените в правилника за работа на Общинския съвет в Средец, макар и с корекции, бе направен днес . Заради тях на заседанието преди месец се стигна до напрежение, внесени бяха и протестни подписки.  С тях жители на Средец, Дебелт, Драчево, Дюлево, Росеново и Зорница спряха премените, предложени от председателя на..

публикувано на 26.02.25 в 15:28

Костадинов пред празна зала в НС: Протестите в защита на българския лев едва сега започват

Лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов прочете пред празна зала декларация, в която подчерта, че протестните действия в защита на българския лев едва сега започват. По думите му в страната ни има двоен стандарт при прилагането на законите и даде примери с действията на полицията и прокуратурата. "Само ден след протеста на "Възраждане", в..

обновено на 26.02.25 в 12:41

Петър Кънев: Това е единствено възможният бюджет

Държавният бюджет беше внесен в понеделник за разглеждане в Парламента, днес предстои той да бъде обсъден в пет комисии, съобщи за БНР Бургас  бургаският депутат от БСП –Обединена левица Петър Кънев. Най-важното от тях е съвместното заседание на комисията по бюджет и финанси, на здравната и на социалната. То се очаква да започне днес след 14.30..

публикувано на 26.02.25 в 12:38

Дончев: Половината пари по ПВУ - под риск заради неизпълнени реформи

Под риск е усвояването са половината от средствата от Националният план за възстановяване и устойчивост, обяви вицепремиерът Томислав Дончев.  България няма за получи второ плащане заради неизпълнени реформи.  Малка е вероятността до август следващата година да се разплатят всички договорени проекти с европейско финансиране.  До две седмици, анализ..

публикувано на 26.02.25 в 11:30

Бургаски привърженици на "Възраждане" са спирани за проверки, след протеста в София

Нов протест организира партия „Възраждане“ пред сградата на Народното събрание „в защита на българския лев“. Той ще се проведе утре и към него ще се присъедини и бургаска група от привърженици на партията, за която има осигурен транспорт. Това става след проведената в събота демонстрация до сградата на ЕК в София, където последваха физически..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

Заседание на областния съвет на ДПС

Областният съвет на ДПС-област Бургас проведе второто си заседание за годината. Председателят на партията за област Бургас - Христо Широков е запознал присъстващите с организационното състояние на структурата в региона. „ Над 1 000 души от 70 населени места, официално са станали членове на ДПС през последните два месеца, при засилен интерес..

публикувано на 25.02.25 в 15:00