Европейската комисия обяви нови правила за държавната помощ в енергетиката, чиято цел е възобновяемите енергийни източници постепенно да станат част от реалния пазар на електроенергия. Те ще влязат в сила от 1 юли тази година, като постепенно ще ограничат държавното финансиране за зелена енергия. Предвижда се след 2017-а година то да се получава не автоматично, както досега, а на конкурентен принцип – след тръжни процедури. Комисарят по конкуренцията Хоакин Алмуния обясни, че огромните субсидии за сектора са помогнали много за борбата с климатичните промени, но в същото време са имали огромно отражение и върху пазара на електроенергия:
Механизмите за подкрепа доведоха да значително увеличаване на цените на електроенергията за битовите потребители и за бизнеса. Те защитиха производителите на енергия от възобновяеми източници от всички рискове, като позволиха производството на количества, които не отговарят на реалното търсене. Това доведе до изкривяване на конкуренцията във и между отделните страни-членки.
Решението, което не засяга съществуващите инсталации и дава възможност държавната подкрепа за по-малки мощности да продължи както досега, беше незабавно разкритикувано от природозащитните организации. Те го определиха като отказ от екологичните амбиции на Евросъюза, като една от причините е, че, с цел подкрепа на европейската индустрия, в него са предвидени и облекчения за енергийно-интензивните производства.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..