България остава една от основните страни, източници на трафик на хора в Европейския съюз

Снимка: МВР

България остава една от основните страни, източници на трафик на хора в Европейския съюз, с българско гражданство са и голяма част от трафикантите. Това показват данни на Европейската комисия, представени по повод утрешния Международен ден за борба с трафика на хора.

От 2010-а до 2012-а година властите у нас са регистрирали 1698 случая на трафик. Приблизително толкова жертви на трафик с българско гражданство са били установени в други страни от Евросъюза. Така общият брой на регистрираните случаи достига 3043, което поставя България на второ място в тази непрестижна класация. Оглавява я Румъния с над 6000 случая, следват Холандия, Унгария и Полша с по около 1000.

Реалният брой на жертвите на трафик вероятно е много по-голям, подчерта комисарят по вътрешните работи Сесилия Малстрьом, като представи официалната статистика:

През периода от 2010-а до 2011-а година страните-членки са регистрирали 30 146 жертви на трафик на хора, две трети от тях са били граждани на Европейския съюз. 1000 от тях са били деца – обект на трафик с цел сексуална експлоатация, заяви еврокомисарят, като припомни специалните отговорности, които имат националните власти при противодействието на подобни престъпления и оказването на помощ на жертвите. Според данните 80 на сто от тях са жени, повечето - изведени от страната си с цел сексуална експлоатация. Следват случаите на трафик с цел трудова експлоатация, които засягат предимно мъжете.  Трафикантите все по-често използват интернет и социалните мрежи за привличане на жертви, предупредиха от Еврокомисията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Еврокомисар Елжбета Биенковска и министърът на икономиката Емил Караниколов дават изявления след неформалния съвет по конкурентоспособност на ЕС в София.

Елжбета Биенковска: Цифровизацията и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места

Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството  Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..

публикувано на 01.02.18 в 16:47