България не може да очаква следващият мониторингов доклад за страната ни да бъде особено положителен и трябва да бъде подготвена. Това заяви вицепремиерът и министър на правосъдието Христо Иванов след срещи в Брюксел. Оттам той съобщи, че новата Европейска комисия има намерение да излезе с докладите за България и Румъния навреме – през втората половина на януари. Те ще очертаят сериозна разлика между двете страни.
В разговорите на Христо Иванов в Дирекция "Правосъдие" и в Генералния секретариат на Европейската комисия не е ставало дума за разделяне на България и Румъния. Сравнението между двете страни обаче не е било в наша полза.
Беше подчертана засилващата се разлика между България и Румъния. Този контраст е нещо, което трябва да ни притеснява. И също е допълнителен фактор, който би трябвало да ни мобилизира и особено на политическо ниво, каза Иванов.
Възможността на политическите сили да се обединят около ясен план за реформи, според Христо Иванов, ще е ключова за следващите месеци.
На първо място, наистина е важно да имаме ясно признаване на проблемите. На второ място е важно –корупция. И то не просто индивидуална корупция, а систематична, обясни Иванов.
Министърът, който е представил в Еврокомисията Стратегията за съдебна реформа подчерта, че България няма да постигне сериозен напредък, ако мерките в съда и прокуратурата не се допълнят със същите по задълбоченост и обхват реформи в полицията.
Това е едно много голямо предизвикателство за следващото управление. Да постави темата за реформата в МВР на дневен ред и да я постави по също толкова изразен начин, с евентуално също такава ясна стратегия, обясни министърът на правосъдието.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..