Тероризмът и разширяването на НАТО се определят като заплаха за националната сигурност на Русия в допълнената национална стратегия за сигурност, подписана от руския президент Владимир Путин.
Като риск се посочва и възникването на финансово-икономически кризи. Документът, който замества приетата през 2009 г. стратегия, подписана от тогавашния руски президент Дмитрий Медведев, предвижда използването на военна сила от страна на Русия само когато другите средства са се оказали неефективни.
В документа, подписан от руския президент Владимир Путин, под заглавие "За стратегията за национална сигурност на Руската федерация", са определени няколко заплахи за страната. Сред тях са тероризмът, предизвикването на финансово-икономически кризи, разширяването на НАТО и придвижването му до границите на Русия, надпреварата във въоръжаването. Сред основните заплахи са поставени също т.нар. "цветни революции", както Москва ги определя. В документа се отбелязва, че Русия е успяла да повиши своята роля в решаването на глобалните проблеми и международни конфликти. Това, според стратегията, предизвиква остра реакция от страна на Запада. Укрепването на Русия се случва на фона на нови заплахи за националната сигурност, които имат сложен и взаимосвързан характер, се казва още в документа.
Москва предлага взаимоизгодно партньорство с ЕС и хармонизация на интеграционните процеси на Стария континент, както и в постсъветското пространство. Но също така за Русия е важно да има пълноценно партньорство с Вашингтон, въпреки противодействието на САЩ и техните съюзници, които се стремят да запазят своята доминация в световните дела.Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..