7 500 бежанци, влезли в ЕС през България, е възможно да бъдат върнати в страната ни


7 500 бежанци, влезли на територията на ЕС през България и продължили на запад, е възможно да бъдат върнати в страната ни, съобщи вицепремиерът Миглена Кунева по повод на засиления миграционен натиск към България и нуждата от спешни мерки за засилване на контрола по границата с Турция - външна за ЕС. Тъй като никоя страна не би могла да се справи сама с бежанския проблем, на последната сесия на Европейския парламент беше поставен въпроса за създаването на общоевропейска гранична полиция и увеличаване на правомощията на ФРОНТЕКС - агенцията на ЕС за управление на сътрудничеството по външните граници. Като заместник-председател на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП Илияна Йотова участва в дискусията в Страсбург и обясни за слушателите на БНР:

Усилията на ЕС досега бяха насочени главно за решаване на бежанския проблем от Средиземно море, но практиката показа, че не по-малко уязвими са и сухопътните граници на съюза, част от които е България. Ние нямаме сили и собствени средства да се справим сами, затова българските правителствени представители трябва да лансират и защитават идеята за създаването на общоевропейска гранична полиция.

Евродепутати от комисията по гражданските свободи, правосъдието и вътрешните работи очакват в първите работни дни на 2015 г. среща с еврокомисаря Димитрис Аврамопулос, за да чуят какъв план и спешни мерки ще предприеме ЕК за справяне с бежанската вълна, която се очаква да набере нова сила с настъпването на пролетта. Според Йотова средствата, определени в бюджета на ЕС за целта са обидно малко и едва ли България ще може да очакваме финансова помощ от стабилизационната програма.

Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!