Нови нива на сътрудничество на страните в ЕС срещу тероризма


Срещата на европейските  външни министри премина под знака на терористичните нападения в Париж, но след тях  мерките за борба с тероризма се сблъкват с нежеланието на държавите да споделят информацията, с която разполагат. Списъкът с мерки, които се предлагат - това са промяна на правилата на шенгенското пространство, задълбочени проверки на пътниците, изготвяне на европейски регистър с лични данни.

Николай Радулов коментира в предаването "12+3", че европейското сътрудничество в борбата против тероризма е неминуемо. Друг въпрос е дали това ще стане веднага или след преговори. Въпросът е на какво ниво ще е сътрудничеството - само на ниво размяна на информация  или на ниво изграждане на аналитични и управляващи центрове. Отдавна ЕС е узрял и такива изказвания са правени- за своя собствена  разузнавателна служба, служба за вътрешна защита. Разбира се това отнема от суверинетета на  държавите. Ние като страна, която не  разполагаме с голям ресурс сме заинтересовани да има такава служба.
В ЕС не само се говори, но и се работи по въпроса за създаване на съвместни бази-данни  за борба с тероризма. Една даже е завършена. Участват и  Австралия и Нова Зеландия.

Адвокат Валерия Иларева коментира  какви хора преминават границите, какъв е регистрационният режим  у нас и дали  бежанците могат да бъдат потенциални терористи. Според нея това са хора, които бягат от войната, търсят спокойствие и биха се реализирали в страната, търсят да възстановят своя загубен дом, да намерят училище за децата си. Тя подчерта, че в практиката си не е срещала човек - бежанец, когото да заподозре в тероризъм.

Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!