Европейски средства подобряват условията за корабоплаване по Дунав

"Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав - БУЛРИС", изпълняван от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" беше представен във Видин от ръководителите на проекта. Това е изключително мащабна инициатива, която включва проектиране и строителни дейности, доставка на хардуерно, комуникационно, радиорелейно оборудване, радиотелефонна система, система за контрол, наблюдение и управление, и др. Финансира се от Оперативна програма "Транспорт 2007 - 2013 г.", приоритетна ос 4 "Подобряване на корабоплаването по морските и вътрешните водни пътища". Обща стойност на проекта е 37 427 697,90 лв., финансиран от Европейския фонд за регионално развитие. Проектът спомага за реализирането на общата европейска политика за подобряване условията за движение на плавателни средства по река Дунав- общоевропейски транспортен коридор VII.
Териториалният обхват е в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе и Силистра по поречието на реката.

Снимка"Във Видинския регион е изграден обект Флорентин, собственост на предприятие "Пристанищна инфраструктура". Предстои да бъдат въведени още два обекта, собственост на "Гранична полиция"- Речна гара Видин и обект Куделин. Ще бъде изградено радарно наблюдение и ще може в реално време да предоставя информация с радарно изображение от електронната карта. Речната гара във Видин ще бъде оборудвана с радар, с WiFi-зона и ще осъществява връзка с подобен обект в Лом. Във Флорентин ще има разположена видеокамера за проследяване на участъка от река Дунав."- обясни Валентин Христов, ръководител на проекта и директор на "Ръководство на корабния трафик по река Дунав" в държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура".

СнимкаСистемата разполага с информационна база данни за водните нива и фарватера, както и известия, подпомагащи корабоплавателите. Онлайн чрез система може да се проследяват кораби в българския участък на р. Дунав. Данните, които се събират от станция Флорентин, до Силистра се подават в Речна информационна система с оперативен център в Русе.

По проекта е закупен специализиран плавателен съд с апаратура за заснемане и изработване на цифрови модели на речното дъно и бреговата инфраструктура. Очаква се корабчето да акостира на видинското пристанище в средата на месец март.

България е първата дунавска държава, в която е изграден административен и оперативен център за наблюдение на корабния трафик. Предстои хармонизиране на речните информационни услуги на всички държави по река Дунав.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!