Димитър Вуцов: Няма да имаме типичния двуполюсен модел на управление във Великобритания


Деликатна е ситуацията, тъй като през миналата година икономиката на Великобритания се представяше добре. Това коментира Димитър Вуцов в интервю за предаването „12+3“.

Партията на Камерън набираше доверие, имаше и доверие във финансовия министър. Той спазваше действията, които Европа препоръчва по стягане на паричната политика, по свиване на разходите. Великобритания беше еталон за държавите в Европа. Но нещо се пречупи след референдума в Шотландия. Като че ли нещо се случи с британската икономика. Имаше и външни фактори. Рязко поскъпване на долара. Британската икономика през първото тримесечие нарасна с 2,4 процента, което се оказа слабо и отвори позиции за атаката от страна на лейбъристите. Няма да имаме типичния двуполюсен модел, каза още Вуцов.

Великобритания беше една колебаеща се  държава, заяви журналистът Светослав Терзиев: Тя не се присъедини към основателките на ЕС. Кандидатстваше дълго чрез първото разширяване, за да бъде допусната. Тогава Франция беше категоричен опонент на присъединяването на Великобритания. Сега виждаме, че ЕС е съставен от 28 държави и трябва да се търси баланс на интересите на много повече държави. Нагласите във Великобритания да намали европейското темпо е някак си трудно обяснимо. Никой не желае да види ЕС отслабен. В момента социологическите проучвания показват доста силна преднина на тези, които биха желали все пак Великобритания да остане във ЕС. Референдумът през 2017 година не е предрешен.

Мненията чуйте в звуковия файл.

Още европейски новини на:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!