В Люсембург отхвърлиха идеята за референдум за избирателни права на чужди граждани.
-
Материал на Даниела Якова и Васка Начкова
Николай Иванов - българин, който живее в Германия подчертава, че трябва да правим разлика между правителството и народа. Народът е много далече от това , което правителството прави. Те не са на едно мнение. Много пъти правителството не се съобразява с мнението на народа. Дават гражданство на много чужденциа защото няма раждаемост, нямат попълнение, пресни сили за плащане на пенсии, за нови специалисти, за работна рпъка и т.-н.Чужденците могат да бъдат повлияни от отделни групи от вън. Не може един човек, който няма никаква загриженост към държавата да му се даде право да гласува , никой не може да определя твоя живот, когато той не е с пълно сърце към тези неща.
З а българския референдум, който евентуално предстои, Иванов каза:
Това е хубаво - задължителното гласуване, но хора, които нямат образование, не могат да четат и да говорят български език, нямат право да гласуват. А за елактронното гласуване българската власт все още не е достигнала това ниво, за да употребява електронното гласуване. Може да има манипулативен характер.
Димитър Иванов от Цюрих:
Една четвърт от живеещите в Швейцария са чужденци, без швейцарско гражданство. Швейцария е една от страните с най-дългите срокове за даване на гражданство - цели 12 години трябва да чака човек. От една страна има директна демокрация, от друга - тези големи срокове. Димитър Иванов каза, че един и половина милиона българи живеят по света. Аспектът със сигурността при въвеждане на дистанционно гласуване но електронен път би бил централен. Още преди една година имахме инициатива и подкрепихме с над 2000 подписа подкрепихме елбектронното гласуване. Това е една възможност българите в чужбина активно да участват.
Още европейски новини:
www.euranetplus-inside.eu
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!