Проект за противодействие на трафика на хора.
публикувано на 16.07.15 в 10:56
-
Материал на С.Савова
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Само за периода от 2010 до 2013 година в ЕС 30 000 души са признали, че са били експлоатирани по този начин.
80% от жертвите са жени, като по-голямата част от тях имат навършени 18 години. Всяка година между 500 и 550 са българите, които са признали, че са били обект на трафик.
Проектът е финансиран по Норвежкия финансов механизъм и ще бъде осъществен от фондация Европейски институт. Най-важната задача, която трябва да изпълни проектът, е именно борбата с трафика на хора. За тази цел в рамките на инициативата ще бъдат обучени голям брой служители от правоохранителните и съдебни институции, както и от сферата на сигурността. Въпросното обучение има за цел да запознае все повече ангажирани с борбата хора с конкретиката на проблема.
32 млрд евро годишно в света са приходите, които получават трафикантите. Като това също доказва сериозността на въпроса.
За общи действия срещу трафика на хора, призова по време на представянето на проекта и вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева. Тя напомня, че трафикът на хора като престъпление е трансгранично и именно заради това са необходими съвместни усилия между България и всички други страни в ЕС.
Заради трансграничния характер на престъплението трудно се събират доказателства, трудно се образува досъдебно производство и съответно - се усложнява съдебния процес.
Статистиката: през изминалата 2014 година, според които има 92 осъдителни присъди за трафик на хора, като 60% от тях са условни.
Най-често жертва на трафик на хора стават млади жени от региони с висока безработица, бедност. Обикновено те са имали трудно детство, откриват се следи от насилие в семейството или пък са израснали в институции.
Характерно за трафика на хора е че по-голямата част от жертвите са примамени от свой близък приятел, който ги кара да предприемат пътуване, а в последствие ги принуждават да просят, проституират или крадат. Ромската общност също е обект на трафикантите на хора, тъй като в гетата те откриват лесни жертви за своя доходоносен бизнес.
Още европейски новини:
www.euranetplus-inside.eu
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!