Европейски зелен пояс: Нова стъпка в защита на дивата природа в Европа.
-
Интервю на Валерия Николова с Апостол Караганчев
Пример за това е проектът "Европейски зелен пояс".
Някогашното разделение между Източна и Западна Европа има своя ефект върху природата, при това - позитивен. По времето на комунизма „Желязната завеса”, разделяща Изтока и Запада в Европа беше строго охранявана територия, обезлюдена и свободна от стопанско ползване. С отварянето на границите, хиляди километри недостъпни зони, дали ценно убежище на много застрашени животински и растителни видове се превръщат в „линия на живота”, свързваща ценни природни местообитания и откриваща възможности за развитие на местните общности. Като признание за уникалността на тези територии и техния символ за свързаност и обединение Световният съюз за защита на природата (IUCN), Германската агенция за опазване на природата (BfN) и германски неправителствени организации поставят началото на инициатива Европейски Зелен пояс като най-големият природозащитен проект в света.
Европейски зелен пояс съвпада с разработен веломаршрут по идея на бившия депутат от Европейския парламент Майкъл Крамър. Той очертал път, който да преминава през някогашни исторически места, но и през природни местности, запазили уникално биологично разнообразие. Първият веломаршрут, изработен от Крамър, е с дължина 160 км. и включва единствено граничната зона на някогашното разделение между Източен и Западен Берлин.
За популяризиране на тази идея у нас започва фототрафски конкурс "Балкански Зелен пояс" 2016, организиран от сдружение "Зелени Балкани". Крайният срок за участие е 30 юни т.г. Наградените фотографии ще бъдат представени на интернет страниците на "Зелени Балкани" и на Европейския Зелен пояс.
По темата говори Апостол Караганчев от организацията.
Още европейски новини: www.euranetplus-inside.eu
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!