Дончев за доклада на ОЛАФ: В България няма опити замитане или покриване на който и да е сигнал


Според политическия прочит на опозицията и медиите България заедно с Румъния и Унгария са в челото на страните, за които в ОЛАФ са получени най-много сигнали през 2015 г. за злоупотреба с европейски средства.  Вицепремиерът Томислав Дончев, чиито ресор в правителството е усвояването на евросредствата, отрича съществуването на подобна класация и смята, че темата се използва за вътрешнополитическа употреба с оглед на предстоящите избори.

Трудно е да се направи подобна класация, няма такава - на кое място сме, защото повод за спекулациите е броят на сигналите - което не съответства на твърдението колко е корумпирана съответната държава. За България те са 34  - колкото са и за Германия“, обясни още министърът: В доклада на Европейската Сметна палата също няма нищо, което да притеснява България, въпреки обичайно критичния тон на Сметната палата, каза Дончев.

Ако Европейската комисия има претенции към работата на съответната държава или администрация с евросредства първо се изпраща предупредително писмо, следва блокиране на плащанията, а след това трайно замразяване. От 2013 година България не е била в такава процедура. Успяваме така да управляваме парите, че да няма блокиране или спиране на плащания, обясни вицепремиерът.

Нагласата за злоупотреби е въпрос на манталитет, не само на контролна среда. Критичният въпрос е не колко опита за измами има, а как държавата реагира, изтъкна още Дончев и увери, че се проверява всеки сигнал, дори да е анонимен, дори да изглежда изначално безумен, като преди избори броят на подаваните сигнали реално се удвоява и утроява. По думите му, медийните сигнали също са повод за извършването на проверки:

В България няма опити нито за замитане, нито за покриване на който и да е сигнал. Ако имаме доклад от ОЛАФ със съмнения на база получен сигнал, българските служби, Икономическа полиция и органите на съдебната система си вършат работата... И това, което органите на държавата са стартирали като проверки, установили са нередности, е в пъти повече от това, което е проверявала Европейската служба за борба с измамите. За България има 513 нередности, които са измами, или част от нередностите се дължат на грешка, или на административна неграмотност, които самите органи на държавата проверяват.


Още европейски новини:

www.euranetplus-inside.eu




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!