Демографската криза и обезлюдяването на европейските села- проблеми и решения
Малките населени места в Европа понасят най- тежко удара от демографската криза, която в много държави има опасност да прерасне в катастрофа. След падането на Берлинската стена в много села на Източна Гремания останаха само къщите. В Испания цели райони заприличаха на демографски пустини . В България по данни на Евростат за 65 години от селата са избягали над 6 милиона души. В момента 75 процента от населението е в градовете. От близо 5000 села 500 са без жители или само с един жител.
Росен Георгиев , кмет на село Дъбрава и инициатор за създаване на асоциация за развитие на българските села, очертава най- сериозните проблеми, които десетки години не са били решавани- пътища, транспорт,електрическа и водна инфраструктура, административно и здравно обслужване, липса на децентрализация.
Българският евродепутат Асим Адемов е убеден, че обезлюдяването на селата е проблем пред цяла Европа и този процес трябва да бъде спрян. Според него намаленият бюджет на ЕС след Брекзит, трябва да се компенсира с по-големи вноски на държавите-членки.
Ако се опрем на цифрите , връщането на качествения живот в европейските села ще е изключително трудно. Бюджетът за провеждане на Общата селскостопанска политика за настоящия програмен период е 957 млрд. евро. А за следващия- 2020-2027 е 365 милиарда- това е 2,6 пъти по-малко.
Евродепутатът Андрей Новаков, който беше избран наскоро за главен преговарящ по кохезионната политика, е категоричен, че парите трябва да се разпределят по нови правила - освен брутен вътрешен продукт, като критерии трябва да залегнат демографски и социален индекс, безработица и пътна инфраструктура.Чуйте репортажа в звуковия файл...
-
Репортаж на Кети Тренчева
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!