Европа в защита на творците
публикувано на 20.05.21 в 09:00
-
Репортаж на Йорданка Герасимова, Радио Видин
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Свободните артисти са сред най-засегнатите, а работещите в сферата на културата и изкуствата в различните европейски страни не са равнопоставени. За тях трябва да има мерки, които гарантират социалните им права, посочи немският евродепутат Никълас Нинас:
"Мисля, че трябва да отговорим на въпроса каква е равнопоставеността в Европейския съюз. Европейският културен сектор е от огромно значение за нашето общество, но има много разлики между държавите членки , а кризата само ги увеличи и подчерта. От години отчитаме проблеми в културния сектор, трудовите условия и приходите на творците. Особено по време на пандемията те бяха принудени да останат у дома, а културните заведения трябваше да бъдат затворени. Не във всички държави-членки обаче условията са еднакви. Някои помогнаха на своите творци, други не. Ние трябва да настояваме за социално осигуряване на всички творци и културни дейци във всички държави-членки. Трябва да се наблегне и на пенсионен фонд за артистите, и на здравното им осигуряване, в случай на криза, и не само, защото културните дейци трябва да имат достъп и до достъпно медицинско обслужване. Европейският съюз трябва да подсигури средствата, с които държавите членки да помогнат творците си и сектора като цяло."
Съюзът трябва да подпомага и разнообразието, да осигури условия за различие на мнения, да има повече равнопоставеност и увеличаване на приходите на творците от културния сектор, както и справедливо разпределение на средствата в културния отрасъл, смята още Никълас Нинас.
Ситуацията с артистите продължава да е трагична. Те не искат подаяния, искат да имат възможност да работят и да творят, коментира и българският евродепутат Андрей Слабаков:
"Когато целият свят се затвори станаха ясни сериозните слабости на сектора. Артистите останаха на улицата, без възможност да се изхранват. Много от тях нямат социално осигуряване, а най-лошо е положението при артистите на свободна практика. Нужно е да въведем мерки, които да ги защитават. Трябва да се споделят добрите практики, за да разберем кои мерки са ефективни, и да ги прилагаме повсеместно. Артистите не са просяци и не търсят подаяния, просто искат да работят и да творят. Важно е да им се предостави тази възможност. Не става въпрос само за финансова подкрепа, а и за инфраструктура. Имаме нужда от модел за европейска платформа, която съчетава няколко пункта. Първо, да позволи на артистите да споделят произведенията си онлайн срещу заплащане- това започна да се случва по време на пандемията, но е твърде разпокъсано, няма стандарт. Трябва помощ за превод, обработка, субтитри, както и да позволи на творците от различни държави да влизат в партньорство. Развиването на съвместни проекти вече е цел на "Творческа Европа"- този аспект трябва да се засили сериозно. Много важно е да се търси връзка с културното наследство- вече има такава инициатива- "Европеана", която може да бъде използвана."
Признавайки значението на културата, евродепутатите са наясно, че секторът очаква помощ за възстановяването си от пандемията от COVID-19. Тази седмица парламентът ще приеме следващата програма „Творческа Европа“ 2021-2027, която е най-големият досега ангажимент за подкрепа на секторите на културата и творчеството в ЕС.
Новата програма ще инвестира над 2 млрд. евро в секторите на културата и творчеството, което е с повече от 60 %, в сравнение с миналогодишния период, въпреки това евродепутатите признават, че средствата не са достатъчни. В програмата е заложено по-голямо внимание върху приобщаването и равенството между половете, осигурена е и специална подкрепа за съвременно изкуство и музика на живо, които са сред най-силно засегнатите от пандемията. Подкрепа ще получат и литературният сектор, и кино-индустрията. Структурна подкрепа ще получат и медиите, за да се осигури качествена журналистика.
Насърчаване на иновации, продукции на новаторско телевизионно съдържание, засилване на художественото и културното сътрудничество, са сред целите на "Творческа Европа". Основният аспект на програмата е опазване на културното наследството на Европа.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!