България - долина на водорода
-
материал на Наталия Ганчовска - БНР, пр.''Хоризонт''
Водородът, който може да бъде произведен от вода чрез електролиза, може да предложи истинска алтернатива на традиционните горива. Той може да се използва директно като гориво или преработен в синтетични течни горива. А ако електролизата се захранва от възобновяеми енергийни източници, нейното въздействие върху климата е неутрално.
Различни анализи показват, че с развитието на технологиите, само след 10 години ще бъдат постигнати и по-ниски цени от тези на днешните изкопаеми горива.
Европа има потенциал да насочи стотици милиарди евро към проекти за производство и внедряване на водород като алтернативно гориво за икономиката. В изпълнение на целите на Зеления преход, това е възможност за всяка страна-членка.
Тук ключова роля имат програмите "Хоризонт Европа", с бюджет от 95 млрд. евро и половина и "Еразъм+", с ресурс от 28 млрд. евро за инвестиции в науката и иновациите в подкрепа на целите за изменението на климата, заяви българският еврокомисар Мария Габриел и съобщи, че сред одобрените проекти има и 14 български организации, спечелили финансиране:
„В програмата „Хоризонт Европа“ имаме пет теми, четири са свързани със Зелената сделка и зеления преход. Европейският иновационен съвет ще бъде водещ в подкрепата на малките и средни предприятия, и за стартиращите компании. Тук също сме подкрепили в пилотната фаза над 5 700 стартъпи. От тях има 24 български, които са получили финансиране в размер на 7,6 млн.евро. Това, което трябва да направим малко повече е да бъде ускорен трансферът от резултатите от научните изследвания спрямо индустрията и тук за първи път ще бъдат разработвани съвместни технологични пътни карти между бизнеса и индустрията. Смятам, че това също е една възможност за България. Инвестиции в стратегически сектори. Насочвам вниманието, че за нас, на ниво Европейска комисия, инвестирането във водородните технологии е изключително важно. Партньорството за водорода се финансира от програмата „Хоризонт Европа“ – защо не – България да бъде една от долините на водорода“.
България все още няма водородни технологии, но е много перспективна, защото има силна наука. Страната ни има и огромен потенциал, и сега е времето да започне работа по тези проекти, казва проф. Дария Владикова - председателят на "Българската асоциация - водород, горивни клетки и съхранение на енергия":
„Никой не говори затова, че „Марица Изток“ – най-проблемният район, в действителност успя да влезе, целият Старозагорски регион, в платформата за водородни долини. Това е най-авангардната форма за въвеждане на водород, и това е дело на индустрия, на локалната власт в лицето на общините. Хората там мислят и с перспектива. За жалост това не се чува толкова много“.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!