Как Доналд Тръмп в Белия дом ще повлияе на Европа и сигурността, отбраната и икономиката?

| обновено на 12.11.24 в 11:24 | Анализ
Снимка: Савина Спасова

"Изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ ще има негативно влияние върх европейската политика в трите основни измерения, а именно отбраната и сигурността, икономиката и политиката – поне от това, което имаме като изявления и това, което видяхме като опит от първия мандат". 

Това каза в интервю за рубриката ни за европейски новини "Евранет Плюс"
Ивайло Иванов - експерт по сигурността в Съюза на офицерите от запаса "Атлантик".

Доналд Тръмп вижда в Европа по-скоро съперник

"През първия му мандат често пъти той критикураше повече както своите съюзници в НАТО по отношение на разходите за отбрана, така и ЕС като икономически конкурент, твърдейки, че дори е по-лош от противниците на САЩ", каза той.

"Светът е различен от времето, когато Доналд Тръмп за първи път стана президент! Сега ще се изправи пред нови предизвикателства, така че очаквам с нетърпение да видя дали е взел поука от своето управление през онези четири години, както и дали ще направи Америка "суперсила" и гарант за глобалната сигурност.", каза полският депутат Грегорз Шетина в Грегорз в материал на международния нюзрум на "Евранет Плюс".


За програма "Хоризонт" на БНР Ивайло Иванов поясни, че от политическа гледна точка "
Доналд Тръмп представя тенденции, които олицетворяват авторитарното поведение“, както и изтъкна, че "той е изключително близък с лидери като Виктор Орбан“.

"Виждам бляскава победа - може би най-голямото завръщане в историята на западната политика! За света това означава надежда за мир", каза премиерът на Унгария Виктор Орбан, когато стана ясно, че Доналд Тръмп е 47-ият президент на Америка.

По време на първия му мандат неговите отношения и думи често пъти бяха по-добри за лидери като руския президент Владимир Путин, китайския президент Си Дзинпин и обратното – лидери от европейските страни бяха доста остро критикувани“, припомни още експерътът по международна сигурност.

Връщаме се обаче, към днешна дата с думите на Никлас Поитиерс от института "Брюгел", според когото:
„Европа е в много особена ситуация, тъй като икономиката й не е във форма, а въпросът за сигурността й седи на дневен ред, докато основният гарант за нея се оттегля от световната сцена“.

  • По отношение на сигурността и отбраната – ключовият въпрос е НАТО и Украйна, подчерта Ивайло Иванов

Според него "ще имаме проблематични отношения със САЩ в рамките на НАТО":
"Дори Доналд Тръмп да не предприеме някакви радикални действия по отношение на американското присъствие в НАТО и дори това, което сега, разбира се, се опитва да бъде представено в позитивна светлина, а именно, че благодарение на него европейските страни са вдигнали разходите за отбрана и дори това да го прави с най-добри намерения, което аз лично се съмнявам – начинът, по който осигурява този успех е изключително деструктивен за НАТО, тъй като един от основните стълбове на гаранциите за сигурността, които Алианса дава на своите съюзници, е сдържането".

„Чрез своите действия Доналд Тръмп нанася много сериозен удар на сдържането – чета изказвания, че ще остави Русия или която да е друга страна да се разправят със съюзници без САЩ да се намесват в такива, които не плащат 2% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана", каза Иванов, както и уточни, че деята на сдържането е въобще да разубедиш, който и да е противник да започне военни действия срещу теб":

"С тези изказвания Доналд Тръмп посява съмнението в подобни лидери, че биха могли да се пробват да видят доколко НАТО е устойчиво и готово да реализира това, което е декларирало като политически цели, което, разбира се, е недопустимо за водещата държава в рамките на Алианса!"

  • България вече не е сред тези страни

а щастие ние достигнахме тази граница от 2% от БВП“, посочи експертът по международна сигурност:

„За следващата година дори се говори да бъдат приети 2,5% от БВП и не защото това го искат Съединените щати. Просто 2% от БВП на България не стига за това България да изгради необходимите военни способности, за да гарантира своята сигурност и да модернизира българската армия“.



"Не очаквам някаква промяна в отношенията между ЕС и САЩ. Те открай време са ключов стратегически партньор"
, каза служебният премиер Димитър Главчев за отношенията Брюксел-Вашингтон, а по повод техните с Киев и по-специално бъдещата американска и/или европейска подкрепа за Украйна експертът Ивайло Иванов изтъкна:

"Европа би трябвало да поеме по-голяма тежест по отношение на подкрепата за Украйна, защото в крайна сметка това е война на Европейския континент и ние сме най-заинтересовани тази война да приключи по благоприятен начин за Украйна, а това означава и благоприятен начин Европа!

  • Европа пропиля четирите години от мандата на Джо Байдън да вземе ключови решения, така че да не бъде толкова зависима, каза още експертът.

"С избирането на Джо Байдън ние се успокоихме, войната в Украйна не ни извади от тази летаргия и ние започнахме да предприеме половинчати и недостатъчно ефективни мерки. И за съжаление, Европа не е готова и не е способна да компенсира ролята на САЩ по отношение на въоръжението и на техниката, което е много жалко, защото ние през тези години неинвестирахме достатъчно, непредприехме планове, за да увеличим и разширим военното производство в Европа", каза още той:

"Един пример – ЕС декларира, че ще достави един милион боеприпаса на Украйна, повече дори от година измина и по последните данни, които видях, ние все още не сме успели да изпълни тази цел, а за същото време Северна Корея доставя осем милиона боеприпаса на Русия“.

"Русия напредва в Украйна! Времето е най-доброто оръжие на руския президент и е сигурен залог, че малко или почти нищо няма да се промени по украинския въпрос през първите месеци от президентството на Доналд Тръмп", категорична е и Жозефин Старон от френския мозъчен тръст "Синопиа".

Северна Корея значително помогна за това ситуацията на фронта да бъде такава в момента! Така че виждате всъщност липсата на политическа воля, липсата на стратегическа визия в Европа и в европейските политики до какви тежки поражения води от гледна точка на европейските интереси и то в сферата на отбраната и сигурността, което е недопустимо!“, категоричен беше експертът.



Според Ивайло Иванов обаче, Доналд Тръмп все още няма план за бъдещето на Украйна

Тепърва тази политика ще бъде дефинирана в някакви подробности", както и направи две прогнози:

"Песимистичният сценарий е, че Тръмп ще окаже натиск върху Украйна чрез прекратяването или значителното намаляване на военната помощ към Украйна в опит тя да седне на масата на преговорите, склонна да приеме неприемливи към този момент от нейна точка условия, които Русия поставя".

"Според други податки, които имаме, Тръмп като един бизнесмен, загрижен за американската икономика, ще е готов да продължи да предоставя военна помощ на Украйна, но тя ще бъде под друга форма  – ще даде възможност Украйна да купуват свободно американско въоръжение и техника", добави експертът.

сякакви договорки без значителни гарантира сигурността на Украйна ще бъдат контрапродуктивни не само за сигурността на Украйна, но и за европейската сигурност", подчерта Иванов, както и че пагубни последици за нея ще има едно двустранно споразумение между Съединените щати и Русия през главата на ЕС":

„Трябва да бъдем много внимателни за подобна политика от страна на Доналд Тръмп, който така има изключителни амбиции да сключи някаква подобна сделка, защото Доналд Тръмп има една идея, която той няколко пъти споменава в своите предизборни речи. Това е чрез сключването на бърз мирен договор по отношение на войната в Украйна, той да претендира да получи Нобелова награда за мирТова е нещо, което няма никакво съмнение, че той силно желае и това може да се превърне в негова фикс идея, опитвайки се да засенчи или поне да бъде наравно с Барак Обама. Това ще бъде още едно доказателство колко велик политик е той!

"Казват "Той ще разпали война!" - няма да започвам войни, ще прекратявам войни!", подчерта и самият Доналд Тръмп малко преди да чуе следните думи от руският лидер Владимир Путин
"Искам да го поздравя за избирането му на поста президент на Съединените щати!"

„Не мисля, че толкова по отношение на санкциите САЩ имат някакъв проблем. По-скоро това, което можем да видим обаче, от Доналд Тръмп са санкции срещу ЕС и опит да бъдат използвани отношенията в НАТО като инструмент за оказване на натиск върху Европейския съюз, свързани с различни политики и икономиката", каза Ивайло Иванов.



"Илон Мъск не случайно се залепи за Доналд Тръмп през последните месеци и то поради една проста причина: Тръмп и в предишния си мандат подсказа, че е склонен да води като политика да защитава американските компании и техните интереси, въпреки европейските“, добави експертът както и да даде пример с „Илон Мъск и неговата социална мрежа „Х“, която в момента има проблем с ЕК“ и за която „няма никакво съмнение, че Илон Мъск ще се опита да използва своето приятелство и близки отношения с Доналд Тръмп, за да получи защитата на САЩ“.

  • Според Вас ще изпълни ли Доналд Тръмп заканите си за вдигане на митата - за европейски стоки между 10 и 20 процента, а за китайски близо 60 на сто?

„За автомобилната индустрия той има идеята дори по-високи мита да бъдат вдигнати, което, разбира се, ще има доста негативен ефект върху европейската икономика и в частност върху България, която е тясно свързана с европейската икономика", каза Ивайло Иванов, както и припомни, че "в България има значителен брой предприятия, които поддоставчици за големите автомобилни европейски компании, което несъмнено ще се отрази и на тяхното производство“.



"Тръмп готви различни търговски тарифи,но според мен Германия ще пострада най-много от членките на ЕС заради голямата си автомобилна индустрия. България също ще усети промените в таригната политика, защото е износител на ценни метали за Америка", каза в интервю за предаването "Събота 150" на програма "Хоризонт" Чарли Корнес от лондонския Център за икономически и бизнес проучвания.

"Възможно е Европа да направи опит за сключване на превантивна сделка с Тръмп, за да не се стигне до налагане на допълнителни мита. Може Тръмп просто да каже: "Трябва да намалите търговския си излишък с нас, като свиете износа си на автомобили и други продукти за САЩ." При този сценарий Европа е обречена - и ако се съгласи, и ако не го направи", прогнозира отново за "Събота 150" Якоб Киркегор от института "Питърсън". 



Задълбочаването на конфронтацията на САЩ рязко с Китай също няма да има позитивен ефект за Европа, категоричен е Ивайло Иванов

"Всички подобни мерки всъщност ще разрушат традиционните правила, върху които последните няколко десетилетия се развиваше международната търговия. Ще разрушат и веригите на доставки, което ще бъде сериозен катаклизъм", предупреди експертът:

"Тази задълбочаваща се търговска война с Китай ще постави Европа между чука и наковалнята, а Тръмп ще каже: "Щом сте европейски съюзници, то ще трябва да подкрепите нашата политика!"

"А другото нещо, което очаквам: Ако от основаването на НАТО до сега разговорите и дебатите винаги са били как САЩ гарантират и подкрепят европейската сигурност, то сега това да бъде обърнато от Доналд Тръмп абсолютно наобратно и да бъде "Какво виеевропейците, допринасяте за американската сигурност?" и въобще "Какво вие правите за нас?"


  • Може ли като стъпка в тази посока да приемем намерението, което обяви председателят на Еврпопейската комоисия Урсула фон Дер Лайен с думите: "Все още внасяме големи количества втечнен газ от Русия! Защо да не го заменим с американски, който е по-евтин за нас и сваля цените на енергията ни?"

"Това е очевидено подходът, за който говорим да се говори с бизнесмена Доналд Тръмп", смята Ивайло Иванов: 

"На въпроса "Какво вие правите за нас?" това е отговорът на Урсула фон фер Лайен, а именно „купуваме повече американски газ!“ А енергетиката е един от основните елементи на Доналд Тръмп, за да превърнете Америка в енергийна суперсила". 

"В момента САЩ добиват нефт колкото никога в своята историята не са, а далеч назад са държави като Саудитска Арабия и Русия“, обясни експертът:

"Освен падането на цените, които той е обещал на американските граждани, то ще се търсят и нови пазари за тази продукция, така че действаме изпреварващо, за да имаме аргумент пред Доналд Тръмп, че всъщност ние сме готови. Защото едно от обвиненията му по време на първия му мандат беше: "Вие искате от нас да ви защитаваме от  Русия, но в същото време давате огромни приходи на Русия, купувайки руски нефт и природен газ!“

"Това е и нашият отговор - да създадем стимули за Доналд Тръмп да продължи да работи с нас и да виждат в ЕС не конкурент, а партньор“, подчерта Ивайло Иванов.

  • От какво значение е всичко това за България?

„Това, което ние направихме през последните години - с възможността да доставяме специално природен газ от различни доставчици,  ни отваря възможността ние също да се пласираме добре в тази позиция, увеличавайки доставките на природен газ от компании, които употребяват или препродават, или директно купувайки от тях американски природен газ, ако бъдат увеличени тези доставки за Европа. Така че тук ние сме добре в тази ситуация“, каза експертът от Съюза на офицерите от запаса "Атлантик", както и припомни, че:



Битката за душата и сърцето на Доналд Тръмп и съответно действията, които той ще предприеме - ще бъде изключително голяма! Наистина личните взаимоотношения при него са много важни, но това не дава никакви гаранции, че тези добри отношения ще бъдат превърнати в някакви позитивни политики по отношение на ЕС", предупреди още Иванов.

"И още нещо: Доналд Тръмп по самата си природа не обича многостранните формати, тъй като той не може да изпъкне като единствен лидер. И от тази гледна точка инстинктивно и НАТО, и ЕС за него са конфигурации, в които той не се чувства комфортно, тъй като по самата си същност това са колективни организации", каза още експертът.

"Имам и подозрения, че чрез своята политика и действия той ще насърчава разделенията, които така или иначе вече имаме по различни причини в рамките на Съюза", добави Ивайло Иванов.

  • И все пак възможно ли е Европа да бъде по-самостоятелна в сфери като отбраната, сигурността и икономиката?

„Поне в краткосрочна перспектива аз не виждам Европа да се движи в тази посока нямаме политическите лидери, нямаме политическата воля. Това е твърде жалко и ние ще платим сериозна цена и в сферата на сигурността, и в икономиката, а и като престиж и възможности за влияние в системата на международните отношения в следващите десетилетия", каза експертът по международна сигурност

"И на второ място - да намалим тази наша зависимост от САЩ без да скъсаме отношенията, разбира се, т.е. да имаме един плавен преход, докато САЩ постепенно се оттеглят от гарантирането на европейската сигурност, докато ние да запълваме този вакуум, който се отваря? По-скоро ние се движим в посока на това да имаме рязко отдръпване на САЩ, което ще е много тежки последици за сигурността на Европа", каза в интервю на Зорница Близнашка за БНР и рубриката "Евранет Плюс" на програма "Хоризонт" експертът Ивайло Иванов.


Подробности може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Зорница Близнашка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!