Еврото слезе до 2-седмично дъно срещу долара, а високодоходните валути поевтиняха при опасенията за дълговата криза в еврозоната и растежа на световната икономика. Тези развития отблъснаха инвеститорите от по-рисковите активи, което подкрепи долара и йената, които предлагат сигурност.
Избягването на рискова търговия породи за втори пореден ден спадове на високодоходните свързани с растежа валути, в това число австралийския и новозеландския долар, които увеличиха загубите си от вчера, когато Китай оповести най-ниска цел за растеж на икономиката през последните 8 години.
PMI индексите в еврозоната показаха вчера, че перспективите пред икономиката са слаби и това също натежа върху еврото, което поевтиня и срещу йената. Ревизирани данни за БВП в еврозоната потвърдиха, че икономиката се е свила през последното тримесечие на 2011. Еврото страда и заради несигурността преди размяната на облигации по гръцката сделка с последен срок четвъртък.
Евро/долар слезе до 1.3135 при задействането на стоп ордери под дъното от понеделник на 1.3160. Подкрепа е 55-дневната пълзяща средна при 1.3070. Единната валута падна въпреки обещаната подкрепа от основни държатели на гръцки облигации, че ще се съгласят стойността на активите им да падне с повече от половината. Преди крайния срок в четвъртък, Гърция и кредиторите й са в последните фази на преговорите, които целят сделка, която ще анулира повече от 100 милиарда евро дългове към частния сектор, което пък е ключово условие за отпускането на извънредната помощ от 130 милиарда евро, която е второто от която Атина се нуждае. Индикациите, че сделката по облигаците ще успее са умерено позитивни за еврото, докато какъвто и да е сигнал за неуспех би имал драматично негативен ефект върху единната валута.
Намалението на целта за икономически растеж от китай до 7.5% почти не засегна финансовите пазари, когато беше обявено в понеделник по време на азиатската сесия. Причината беше, че Пекин е познат с това, че поставя по-ниски цели, за да може лесно да ги надхвърли. Въпреки това инвеститорите в Европа и САЩ използваха по-ниската цел като извинение за прибиране на печалби от дългите позиции в суровините като медта и във валутите, които са свързани със световния растеж.
Решението на Австралийската централна банка да остави лихвите без промяна и да си остави вратите отворени за монетарни облекчения, в случай че икономиката отслабне, също натежаха над австралийския долар, който според технически анализатори може и още да падне. Решителен пробив под нивата от 1.06 срещу зелените пари сочат към задълбочаване на корекцията, тъй като вероятно ще има завършен двоен връх, което е предупреждение за слизане към 1.04 преди да се търси каквато и да е база. Днес австралийския долар загуби 0.8% срещу американския си съименик до 1.0570, най-ниска стойност за последния месец. Валутата поевтиня и с над 1% срещу йената до 85.75.
Нискодоходната йена се представя по-добре и от долара, който отстъпи позиции след неуспеха за втори път да преодолее 9-месечния връх от 81.86 йени. За последно долар/йена се разменяше за 80.90, което е слизане за деня от 0.6%. Двойката напредна с над 7% след края на януари, подпомогната най-вече от изненадващото решение на Япония да облекчи монетарната политика и заради новината за рекорден търговски дефицит на Япония.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..