Руските потребители ще понесат тежестта на кризата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руските домакинства са тези, които реално понасят най-тежкия удар от кризата в Украйна и спада на цената на петрола. Във все по-вероятен сценарий се превръща най-големият очакван спад на потреблението за последните повече от две десетилетия, който допълнително ще засили икономическата рецесия.

Засегнати от срива на руската рубла с 45% миналата година и от ръста на цените на потребителските стоки, продажбите на дребно се очаква да достигнат ново историческо дъно, считано от разпада на Съветския съюз през 1991-ва година, прогнозират от Otkritie Capital. По това време спестяванията на хората се стопиха, а домакинствата изпитваха недостиг на храна и хиперинфлация.

След увеличаването на пенсиите с 36% по време на последната криза Владимир Путин подготвя промени за индексирането им спрямо миналогодишната инфлация. Основната част от спасителната програма в размер на 35 млрд. долара ще бъде насочена в подкрепа на банките и индустрията. Почти половината от тези средства ще бъдат използвани за рекапитализация на банковата система.

По отношение на инфлацията, която се ускори до 15% през януари на годишна база, прогнозите показват, че тя ще достигне 17% през пролетта на 2015-а година, ниво, което не е виждано от 2002-ра година насам, сочат данни на Министерство на икономиката.

Това би оказало натиск върху цените, които да се покачат над заложения от централната банка лихвен процент, който е на ниво от 15% след изненадващото му смъкване през януари. Гуверньорът на централната банка Елвира Набиулина обяви, че това е било навременно и необходимо на фона на икономическата конюнктура. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10