Принципите, заложени от него, към днешна дата са още по-значими и валидни. Във връзка с наследството на Ататюрк бих искал да кажа нещо важно, което касае и България. Ататюрк винаги е казвал, че Турция и България трябва да бъдат винаги добри съседи и приятелски държави и това наследство и до ден днешен запазва своята значимост, добави той.
По въпроса за българо-турската граница и преминаването на бежанци, Н.Пр. Сюлейман Гьокче каза: Не е лесно преминаването на бежанци от Турция към България. Към днешна дата в Турция има около 2 милиона бежанци. Ако преминаването им бе толкова лесно, най-вероятно половината от тези бежанци щяха да бъдат в България. Не всички от бежанците в България са дошли от Турция. Въпросът за телената ограда е съвсем друга тема, но нито една ограда не би могла да възпре потока на бежанци и емигранти по света. Имаме едно ползотворно сътрудничество с българското правителство. Аз поздравявам представителите на българското правителство за постигнатите резултати и за усилията, които влагат. България е много важна страна за Турция. Тракийската част на Турция не е регион, който може да се каже, че е изпълнен с бежанци и по тези въпроси имаме тясно сътрудничество с българските власти. Тъй като отдаваме значение на стабилността и просперитета на България, ние правим всичко по силите си, за да контролираме тези процеси. Принципно сме против телени огради и други заграждения, защото в 21-ви век трябва да се изграждат не стени, а сфери на сътрудничество. За да не бъде в тежест на България, Турция не очаква подкрепа от международни институции и организации, а поема напълно и изцяло за своя сметка всички необходими средства. До днес Турция е изхарчила 4,5 млрд. долара за бежанците, които се намират там, а международната помощ, която е получила страната е под 250 млн. долара. От друга страна от ЕС не е постъпвала никаква помощ.
Н.Пр. Сюлейман Гьокче не пожела да коментира въпроса за евентуалното участие на ДПС в коалиционно управление, но заяви: Според мен ДПС не е етническа турска партия. В различни периоди от развитието на тази партия може да видим, че от 35% до 60% тя се съставлява от етнически българи. Като политически наблюдател относно въпроса с коалициите мога да кажа, че ДПС е една българска партия. Ако погледнете изявленията и предизборния манифест на тази партия виждаме, че се следва една линия на евроатлантическа насока и заявяват, че са готови на коалиция въз основа на тези ценности. Ако другите партии нямат желание да сключат коалиция на базата на тези ценности, тогава въпросът трябва да бъде отправен към другите партии.
За последните три месеца са депортирани около 1000 граждани на западноевропейски и северноамерикански страни, участвали в „Ислямска държава“, съобщи още той.
Във връзка с турските инвестиции в България, посланикът обясни: Турските инвестиции в България са около 2 млрд. долара. Всъщност условията за инвестиране се определя от законите и стабилността на страната. Няма никакви пречки инвестициите да не бъдат увеличени.
По отношение на проекта за Южнокавказкия тръбопровод, Н.Пр. Сюлейман Гьокче каза: 1800 км от тръбопровода преминават през Турция и се очаква до 2018-а година да има подаване на газ до България. Ние работим за енергийната сигурност както на България, така и на целия регион.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

Румънският премиер Илие Боложан заяви, че без търговско решение дейността на "Лукойл" в северната ни съседка ще стане изключително трудна след влизането в сила на американските санкции на 21 ноември. В интервю за "Евронюз Румъния" Боложан подчерта, че всяка компания, работеща с "Лукойл", рискува да попадне под санкции, ако финансовите потоци..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен метод за контрол върху диабета. Достъпът до тези инсулинови помпи трябва да бъде изцяло реимбурсиран от Здравната каса , смята Мариета Котова, председател на Асоциацията на децата с диабет...
Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне в неделя в Атина, където ще отправи призив за увеличаване на военната помощ за Киев. Зеленски пристига в Атина с две основни цели - да подсигури газа за Украйна през зимата и да договори допълнителна военна помощ от Гърция. Това коментират политически наблюдатели преди посещението на..
"Че това законодателство се прави бързо и на парче, няма никакво съмнение . От управляващото мнозинство не успяха да обяснят това, което правят ." Това каза пред БНР политологът Христо Панчугов за законодателството за особения управител на "Лукойл". "Удобно в целия този разговор се забравя крайната цел – да се намери решение на казуса до..
Партиите в управляващата коалиция в Германия се споразумяха вчера за нов модел за набиране на военнослужещи в армията. Християндемократите на канцлера Фридрих Мерц и социалдемократите, от чиито редици е министърът на отбраната Борис Писториус, се споразумяха за хибридна система, основаваща се на изцяло доброволен принцип за постъпване във..
Британската метеорологична служба издаде предупредителен оранжев код заради бурята "Клаудия", която вече пристигна с обилни и продължителни дъждове в части от Обединеното кралство. Дъждът ще се разпространи днес в големи части от Англия и Уелс, като е издаден и съпътстващ жълт код за тежки метеорологични условия. Оранжевият код е за..
Професор Христо Йоцов е тазгодишният носител на държавната награда "Свети Паисий Хилендарски". Той ще получи отличието на церемония в Гранитна зала на Министерския съвет от премиерът Росен Желязков. Професор Христо Йоцов е джаз музикант, композитор, аранжор и педагог с над 30 издадени албума. Той е и съавтор на музика за джаз,..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..