Световни лидери, сред които президентите Владимир Путин и Франсоа Оланд, почетоха с минута мълчание паметта на арменците, избити по време на Първата световна война. На церемонията в столицата Ереван президентът Серж Саркисян нарече кланетата "невъобразимо зверство":
Човешкият език не е в състояние да предаде това, което е преживял целият ни народ. Близо 1,5 млн. души са избити, само защото били арменци. И вечно безмълвие последва невъобразимото зверство на човешкия род.
Френският президент Франсоа Оланд се преклони в памет на жертвите на арменския геноцид и заяви, че трагедията на арменския народ никога няма да бъде забравена:
Франция осъжда с всичка сила кланетата, където и да са се случили, и режимите, които извършват престъпления срещу човечеството.
Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия скърби за жертвите на арменския геноцид. На възпоменателната церемония Путин подчерта, че не може да има оправдание за масовото убийство на хора:
Събитията от 1915-та година потресоха целия свят, а в Русия бяха възприети като лична трагедия. Днес отново надига глава и неофашизмът, радикалните националисти, набира сила и антисемитизмът. Затова е важно при всяко действие в критични региона по света, първо да се помисли какво ще стане после, за последствията.
Президентът на САЩ Барак Обама не използва понятието "геноцид" в изявлението си по повод деня за солидарност с арменския народ. Той заяви, че масовите убийства, извършени от османски турци преди един век навеждат на размисъл за това колко важни са историческата памет и изправянето лице в лице с миналото.
На посещение в Ереван е българска парламентарна делегация, водена от заместник-председателя на Народното събрание Красимир Каракачанов. Той направи аналогия с прогонването на тракийските българи от Одринска Тракия и коментира, че България може да се поучи от Армения, която се бори убийството на 1,5 млн. арменци да бъде признато като геноцид.Цялото интервю на Николай Кръстев с Красимир Каракачанов можете да чуете в звуковия файл.
Румънският премиер Илие Боложан заяви, че без търговско решение дейността на "Лукойл" в северната ни съседка ще стане изключително трудна след влизането в сила на американските санкции на 21 ноември. В интервю за "Евронюз Румъния" Боложан подчерта, че всяка компания, работеща с "Лукойл", рискува да попадне под санкции, ако финансовите потоци..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен метод за контрол върху диабета. Достъпът до тези инсулинови помпи трябва да бъде изцяло реимбурсиран от Здравната каса , смята Мариета Котова, председател на Асоциацията на децата с диабет...
Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне в неделя в Атина, където ще отправи призив за увеличаване на военната помощ за Киев. Зеленски пристига в Атина с две основни цели - да подсигури газа за Украйна през зимата и да договори допълнителна военна помощ от Гърция. Това коментират политически наблюдатели преди посещението на..
"Че това законодателство се прави бързо и на парче, няма никакво съмнение . От управляващото мнозинство не успяха да обяснят това, което правят ." Това каза пред БНР политологът Христо Панчугов за законодателството за особения управител на "Лукойл". "Удобно в целия този разговор се забравя крайната цел – да се намери решение на казуса до..
Партиите в управляващата коалиция в Германия се споразумяха вчера за нов модел за набиране на военнослужещи в армията. Християндемократите на канцлера Фридрих Мерц и социалдемократите, от чиито редици е министърът на отбраната Борис Писториус, се споразумяха за хибридна система, основаваща се на изцяло доброволен принцип за постъпване във..
Британската метеорологична служба издаде предупредителен оранжев код заради бурята "Клаудия", която вече пристигна с обилни и продължителни дъждове в части от Обединеното кралство. Дъждът ще се разпространи днес в големи части от Англия и Уелс, като е издаден и съпътстващ жълт код за тежки метеорологични условия. Оранжевият код е за..
Професор Христо Йоцов е тазгодишният носител на държавната награда "Свети Паисий Хилендарски". Той ще получи отличието на церемония в Гранитна зала на Министерския съвет от премиерът Росен Желязков. Професор Христо Йоцов е джаз музикант, композитор, аранжор и педагог с над 30 издадени албума. Той е и съавтор на музика за джаз,..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..