Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата: Интересите на България са защитени в споразумението за защитените свидетели

Снимка: БГНЕС

От Прокуратурата определиха като неоснователни критиките на БСП към министъра на правосъдието Христо Иванов за подписаното споразумение с Международния наказателен съд за защитените свидетели. 

Споразумението е било подписано на 20-и ноември 2014 г. по време на официалното посещение у нас на председателя на Международния наказателен съд и на генералния прокурор към съда. Документът е подписан от министъра на правосъдието и главния прокурор, от една страна, и от председателя на Международния наказателен съд от друга. 

Такива споразумения действат в множество други държави и съдържанието им не е публично, но в окончателния текст на споразумението интересите на българската държава са напълно защитени, посочват от пресцентъра на прокуратурата. 

Министърът на правосъдието Христо Иванов също не вижда проблем в ратификацията на споразумението между България и Международния наказателен съд за релокация на защитените свидетел. Вчера документът беше приет на първо четене от парламента. 

Министърът е готов на среща с депутатите от БСП, които му поискаха оставката заради приетата "на тъмно", според тях, ратификация. Депутатът от БСП Чавдар Георгиев смята за неоснователно споразумението да бъде обсъдено на закрито заседание, и посочи, че голяма част от парламентаристите не са имали време да се запознаят с оригиналния документ. Христо Иванов коментира:

Усещането ми е, че депутатът леко е объркал адреса, от който иска оставката. Поне от това, което чух от неговия гняв, е проблеми, свързани с начина, по който в Народното събрание се е развило разглеждането. Министърът на правосъдието няма роля в това отношение. Грифът, както вече установихме, е положен от Министерския съвет. Инициативата за подписване на това споразумение е на Главна прокуратура. Аз не виждам за какво трябва да се искат оставки за това, че България е поела своя ангажимент към колективната сигурност в международен план. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Желязков: Кабинет начело с ГЕРБ няма в момента алтернатива

Кабинет начело с ГЕРБ като водеща политическа сила няма в момента алтернатива и това го показва и социологията, заяви премиерът Росен Желязков на среща в Пловдив на   младежите от  ГЕРБ от цялата страна, които дискутират на форум фалшивите новини във времето на изкуствения интелект. Очаква се по-късно изказване и на лидер на партията Бойко..

публикувано на 20.07.25 в 12:20

Двама чужденци и българин задържани за заловените над 205 кг кокаин

Българин, дипломат от Конго в Брюксел и белгийска гражданка са задържани по случая с откритите над 205 килограма кокаин на граничния пункт "Капитан Андреево". Наркотикът е на стойност близо 38 милиона лева и е най-голямото количество, задържано на сухопътна граница. Операцията е изцяло българска, като за разкриването на дрогата в синхрон са..

публикувано на 20.07.25 в 12:11
Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) гл. комисар Александър Джартов.

Александър Джартов: Под 50 са действащите у нас пожари, проблемен остава този над Рилския манастир

Под 50 са действащите у нас пожари, каза директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов. Единственият труден за погасяване е предизвиканият от мълнии пожар над Рилския манастир: "Все още има паднали дървета, които тлеят и е изключително трудно да ги загасим. Районът е труднодостъпен, няма близки водоизточници, но се опитваме да го..

публикувано на 20.07.25 в 11:58
Атанас Атанасов

Атанас Атанасов: Грешката на ПП с КПК не ни пречи, трябва обединение на демократичните сили за президентските избори

Важно е демократичните сили и свободните хора в България да гледат на запад, да се мобилизираме и да се подготвим за абсолютна битка на президентските избори, защото това ще обърне кораба на България в правилната посока, призова в интервю пред БНР лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов, който е и зам.-председател на НС. Според него победа на..

публикувано на 20.07.25 в 11:46

Пореден протест на пътя Кюстендил - Ябълково заради смъртта на 18-годишната Андреа

Двадесетина души - родителите, близки, приятели, недоволни граждани, излязоха на нов протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където в края на м.г. след ПТП с коне загина 18-годишната Андреа, а две нейни връстнички бяха ранени. Протестиращите изразиха гнева си и към институциите, бездействали и преди и след инцидента, недоволни са и от мудното според..

публикувано на 20.07.25 в 11:38

Проф. Даниела Бобева: Има разлика в цените. Да насърчим добросъвестните търговци!

"България остава страната с най-нисък публичен дълг. По данни на Евростат инфлацията у нас е малко над средната за ЕС. Нещата не изглеждат толкова зле, но политическата дискусия е много изнервена, понякога и агресивна". Това обясни пред БНР проф. Даниела Бобева, финансист, преподавател и бивш вицепремиер. Тя не  е съгласна с идеята за..

публикувано на 20.07.25 в 11:35

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които..

публикувано на 20.07.25 в 11:21