Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Владигеров - непознатият познат" слушаха в Музикферайн - Виена

Изпълнението на "Песен на клоуна" от Владигеров в Стъклената зала на Музикферайн - Виена
Снимка: лочен архив




Освен добре известните на всички меломани "Златна" зала и зала "Брамс" в концертния комплекс Музикферайн във Виена, открит през 1870 година и оттогава любимо място и на публика, и на изпълнители, преди вече 10 години бяха направени от четири нови зали, наречени с привлекателните и интересни имена "Стъклена", "Дървена", "Метална" и "Каменна". Те са в подземните етажи на комплекса, но когато си там, освен че загубваш всякакво покритие на телефона и нямаш връзка със света, можеш да се загубиш в красота и музика – стига да попаднеш в подходяща компания.

На 26 ноемви в Стъклената зала се състоя 28-ия поред концерт от цикъла Uno.Due.Тrе, организиран от Музикферайн по идея на Мариялена Фернандес – индийска пианистка, която повече от 40 години преподава в Университета за музика и изпълнителски изкуства в австрийската столица. Мариялена Фернандес е дама, която не можеш да не забележиш – тя е „цветно присъствие“ и „грее“, когато е наоколо. Екзотичната й красота се допълва и от желанието да доведе до публиката нестандартните си идеи, включващи непозната музика, изпълнена от ансамбли за камерна музика, в които свирят както утвърдени музиканти, така и нейни студенти – дебютанти. Проф. Фернандес споделя:

Виена събира на едно място различни националности, хора с различни емоции, както вие казвате, с различно мислене и чрез музиката на различните композитори, ние можем да споделим нашите преживявания с публиката.

В концерта на 26 ноември акцентът падна върху музиката на българския класик Панчо Владигеров. Затова и повечето от изпълнителите бяха българи: пианистката Ружа Семова - победител в конкурса "Панчо Владигеров" - Шумен и носител на специалната награда за най-добро изпълнение на пиеса от композитора; цигуларката Теодора Късметска-Сороков и джазмените Александър и Константин Владигерови - внуци на Панчо Владигеров и радетели за разпространяване на творчеството му. Заедно с тях на сцената бяха още проф. Мариялена Фернандес и нейната студентка - виолончелистката от Япония Канаде Ошима.

Чуйте още подробности в репортажа от Виена на Ирена Гъделева - специален пратеник на БНР и интервюта с участниците в концерта.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41