Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследството на Георг Филип Телеман

| обновено на 05.07.17 в 17:52
Георг Филип Телеман (1681-1767)






Георг Филип Телеман е роден на 14 март 1681 година, умира преди 250 години - на 25 юни 1767 г.

Съвременик на Бах, Хендел и Вивалди, които са и близки негови приятели, той всъщност е значително по-популярен от тях - неговите творби по-често се изпълняват на концертния подиум и в оперинте театри, познат е в цяла Европа. Телеман пише произведения във всички жанрове, познати по онова време в музикалния свят. Според последните проучвания именно той е най-плодовитият композитор, живял досега - достоен за книгата на Гинес с над 6000 творби.

За Телеман Ромен Ролан пише “Автобиография на една забравена знаменитост“:
Каквото и да е нашето съждение за качеството на творчеството му, не може да не се поразиш от феноменалната продуктивност и удивителна жизненост на този човек, който от 10 до 86-годишна възраст пише музика с неуморен стремеж и радост.

Творчеството на Телеман е необятно:1043 са кантатите, написани от него, сред тях - 20 са само годишните цикли от духовни кантати, 44 опери, 46 пасиона, 700 песни, 600 увертюри, 600 сюити, 170 инструментални концерта, много творби за клавир, квартети, камерни ансамбли - количеството е поразително голямо, но за съжаление много от произведенията му са безвъзвратно загубени - унищожени, особено по време на Втората световна война.

И след огромната слава, с която се ползва в своето време, през XIX век Телеман е напълно забравен. Творбите му не се изпълняват и само една статия, посветена на него в „Универсалната биография на музикантите“ на Фетис през 1835 година припомня името му. Тази забрава продължава цял век, даже в Енциклопедия Британика от 1911 година не се споменава за него. Интерес към творчеството му се поражда отново в първите десетилетия на ХХ век, започват да се издирват и проучват задълбочено творбите му, да се преоткрива тяхната стойност. През 80-те години музикалният историк Джейсън Грант открива над 3000 от неговите произведения в различни архиви и Телеман отново става популярен, а творчеството му заема полагаемото му се място в световната музикална литература.

Чуйте в звуковите файлове интересни факти от биографията на композитора, на когото посвещаваме тази поредица в рубриката "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47