Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентите имат голям интерес към изкуствения интелект

Снимка: pixabay.com

В четири висши училища у нас има специалности, свързани с изкуствения интелект.

За професор Мария Нишева темата за изкуствения интелект е интересна от далечната 1982 година. Година по-рано – през 1981 година стартира курсът по изкуствен интелект, четен от професор Валентин Томов.

От спомените на професор Нишева обаче става ясно, че интересът към темата в България, тогава държава, част от комунистическия блок, е част от световна тенденция, която се е развивала независимо от наличието на Желязната завеса между Изтока и Запада.

1993 година е времето, в което в Софийския стартира специализацията по изкуствен интелект. Тогава към специалността „Информатика“. Магистърската програма по изкуствен интелект дори не е пълнолетна. Стартирала е преди 15-16 години, а преди 7-8 години – и допълнителните като „Роботика“ и „Мехатроника“, с натрупването и на материална база, свидетелства професор Мария Нишева, която сега ръководи магистърската програма по изкуствен интелект в Софийския университет.

Като доказателство за качеството на работата тя изброява – трима носители на президентската награда „Джон Атанасов“, състезатели по информатика, работа със световни университети, БАН. Изследванията в областите за разпознаване на текст, видео. Интересът на студентите е голям.

„Идват да се обучават студенти, повечето от тях работят във високотехнологични фирми. Фирми, които се интересуват от развитието на своите кадри“.

Проф. Мария Нишева признава – дори и да са галеници на съдбата, интересът е нож с две остриета. 

„Лошото е, че такива хора не можем да ги мотивираме да останат след това при нас“.

Не само заради парите. Тема, която професор Нишева само посочва, без да навлиза в подробности. А и заради това, че големите фирми вземат бързо добрите специалисти. А и част от хората продължават обучението си в чужбина.

Проф. Нишева казва, че за запазване на знанието са нужни повече от сега оставащите в академичната среда между пет и десет студенти. 

Д-р Тодор Цонков е примерът, който проф. Мария Нишева дава. Той е хоноруван преподавател по изкуствен интелект в НБУ. Започнал е да се занимава с темата преди десетина години, когато не се говорело много за изкуствения интелект. Д-р Тодор Цонков е сигурен, че тенденцията университетите в България да откриват обучения по тази специалност не се крие само в желанието им да бъдат модерни за своите студенти и да ги привличат. Той одобрява стартирането на IT обучение дори и в училищата. 

Програмистите имат голяма отговорност, казва д-р Цонков. Съгласявайки се с позицията, че етичността на изкуствения интелект зависи от неговите учители – хората.

Той не се страхува от това, че изкуственият интелект може да стане опасен за хората. 

Повече по темата чуйте в репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16