Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Ценков: Писането е сериозна работа, не може да се прави между другото

Икономистът описва ситуации и истории от цял свят - от Джакарта до Дъблин

Николай Ценков
Снимка: Радостина Билярска

Николай Ценков е икономист и писател. Събрал е 12 разказа в книгата си "Човекът, който продаде морето". Завършил е право, защитил е дисертация в областта на социалната философия.

Сюжетите в книгата е открил по местата, които е посетил лично или служебно - Джакарта, Крит, Сицилия, Виена, Дъблин. Тези места на контрасти са го впечатлили с "граничните ситуации, в които попадат малки хора, как те могат да правят големи морални подвизи". Затова по думите му книгата е за гранични ситуации, за хора, които се променят, когато се налага да избират. 

"Представете си как един новопостриган плах монах в манастира в Превели в Крит през 1941 хваща пушката и тръгва да спасява закъсали британски войници, които са били под бомбардировките на нацистка Германия или как един хлебар от Коньовица, тогавашната, ще му хрумне да крие евреи в студената фурна, за да ги спаси от преследване. Или как един пияница в Дъблин може да сътвори чудо с една книга, която дори не е чел - Деймс Джойс, като я подари на една старица, която ги продава тези книги, без да ги е чела. Или един пощальон в Катания 35 години да носи любовни писма в момичето, в което се е влюбил, докато тя не се предаде, докато накрая не я пречупи", разказа Николай Ценков в предаването "Преди всички".

"Аз съм, вие сте, ние всички сме хората, които продават морето. Кога? Когато бягаме от свободата си, когато не взимаме решения, тогава продаваме морето", отбеляза авторът по повод заглавието на сборника с разкази. Отнело му доста време, докато събере пъзела от отделните истории, както казва с "драски и шарки".

"Звучи малко нереално, малко магично. Наистина сюжетите се развиват на ръба на границата между действителното и измисленото, но винаги има елемент на правдивост", подчерта Николай Ценков. 

Живеем във време, в което е много по-достъпно да влезеш в нова, непозната среда, смята той. "И вече имаме тези очи, с които да можем да влезем в тези истории. Преди двайсетина като че ли бяхме хора, прекалено много загледани в обувките си. Наведени хора. Фактът, че благосъстоянието нарасна, че границите се отвориха, станахме мобилни хора. Въпрос на интелигентност от наша страна е да се научим да се променяме с промените."

"През ноември вече във Виена е студено и духа страшен вятър. Също така през ноември се провежда и Виенски икономически форум и понеже аз бях делегат избях от виенски икономически форум, за да отида в едно кафе и да започна да пиша този разказ. Студът натрапливо присъстваше в него", сподели за една от творбите си Ценков, който вижда Виена като "спрян като в кадър град".

"Писането е сериозна работа, не може да се прави между другото. Прибираш се вкъщи и започваш втора работа" - разказа за процеса си на писане Николай Ценков. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24