Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Гешев възложи на ДАНС пълна проверка на целия приватизационен процес

Подкрепа от управляващи и опозиция за отпадане на давността при разследвания

| обновено на 12.02.20 в 16:57
Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

Главният прокурор Иван Гешев възложи на Държавна агенция „Национална сигурност“ пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол от отговарящите за това министерства, агенции и други държавни ведомства, съобщиха от държавното обвинение.

Проверката трябва да установи -  в случаите на частично или цялостно неизпълнение, събирани ли са предвидените в приватизационните договори неустойки, лихви, обезщетения и банкови гаранции, както и предприемани ли са действия по разваляне на приватизационните договори при тяхното неизпълнение.

„Проверяващите трябва да установят как е била водена документацията по следприватизационен контрол, извършвани ли са проверки по изпълнение на приватизационните договори и била ли е актуализирана своевременно информацията в публичните регистри“, обясни говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

„Ако в хода на проверката се установят достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер, ще бъдат образувани съответните досъдебни производства. В случай, че бъде установено, че е изтекла законовата давност, Прокуратурата на Република България има за цел да уведоми българското общество за целия приватизационен процес и нанесените щети от него“, добави тя.

Трябва да се установи извършени ли са действия по разваляне на приватизационните договори при тяхното неизпълнение.

В обхвата на проверката трябва да бъде извършен анализ на одитните доклади на Сметната палата и какви действия са били предприети по изпълнението на дадените указания.

От съобщението не става ясно - колко назад във времето трябва да се върнат проверяващите.

Реакциите

Депутати от управляващите партии и от опозицията в парламента приветстваха възложената проверка от прокуратурата на ДАНС за приватизацията.

Коментирайки проверката, президентът Румен Радев попита защо главният прокурор Иван Гешев вижда престъпност и корупция навсякъде, но не и в Министерския съвет, където се харчат държавните средства.

Проверката ще осветли начина, по който беше извършена приватизацията, коментира финансовият министър Владислав Горанов.

Лидерите на КНСБ Пламен Димитров и КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов не са големи оптимисти, че проверката, възложена от прокуратурата на ДАНС, за извършената приватизация у нас ще осветли целия процес.

Приватизационните сделки на прехода не са нова тема за прокуратурата. За „разбойническа“ приватизация по времето, когато премиер беше Иван Костов, години наред говореше Никола Филчев.

Предшественикът на Иван Гешев - Сотир Цацаров, също беше ангажиран с темата. Именно той преди две години запозна депутатите с доклад на ДАНС за приватизационните сделки  след 1992 година, в който се твърдеше, че са открити проблемни сделки и поиска да има механизъм, по който държавата да има възможност да разваля неизгодни приватизационни сделки, което при действащото законодателство не можело да стане, заради изтеклата давност.

Репортаж на Силвия Великова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Галя Грозданова - Радева и Илияна Йотова

Д-р Галя Грозданова-Радева представя в изложба Гвардейския духов оркестър

Време е науката да признае приноса на българската армия като най-големия меценат на музикалната ни култура в Третата българска държава. Това каза д-р Галя Грозданова-Радева, автор на изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и в страната“. Експозицията бе открита в Градската градина пред Народния..

публикувано на 20.07.25 в 06:19
Володимир Зеленски

Зеленски изпрати предложение на Русия за провеждане на преговори следващата седмица

Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга от преговори в Истанбул между Москва и Киев не доведоха до никакъв напредък за прекратяване на..

публикувано на 19.07.25 в 20:50
Доналд Тръмп

Тръмп отново настоява, че иранските ядрени обекти са унищожени

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново настоя, че американските бомбардировки върху иранските ядрени съоръжения са "унищожили напълно" обектите, след като в доклад се посочва, че някои от тях до голяма степен са оцелели, предаде Франс прес. В своята платформа Truth Social Тръмп повтори честото си твърдение, че "и трите ядрени обекта в Иран са..

публикувано на 19.07.25 в 20:11
Московското летище Домодедово

Временно спряха полетите на две московски летища след атака с дронове

Руските системи за противовъздушна отбрана свалиха в събота три дрона по пътя им към Москва, съобщи кметът на града Сергей Собянин в своя акаунт в Telegram, предаде Ройтерс. Две московски летища - Внуково и Домодедово - спряха пристиганията и заминаванията на самолети от съображения за безопасност, но по-късно възобновиха дейността си,..

публикувано на 19.07.25 в 20:00

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, има задържани

Гърция се бори с мигрантския поток от африканци към остров Крит, като местните власти вече арестуват пристигащите Гръцката брегова охрана спасява мигранти в морето, за да бъдат арестувани на сушата. Прилага се новия закон, който счита, че пристигналите през Либия нелегални мигранти от Северна Африка нямат право на бежански статут...

публикувано на 19.07.25 в 19:47

Продължава гасенето на огнища и тлеещи дървета на пожара в Рила

През целия ден петима огнеборци и горски работници на Рилския манастир гасиха огнища и тлеещи дървета на пожара на 2000 метра в Рила. Това ще продължи още дни, казаха огнеборци, познаващи ситуацията на терена. Пожарникарите и горските работници работят с резачка, правят временни клади, разбират и разцепват тлеещите огромни дънери, където се..

публикувано на 19.07.25 в 19:38
Снимката е илюстративна

Предотвратена е контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево"

МВР, ГДБОП, Агенция „Митници“ и Прокуратурата предотвратиха контрабанда на голямо количество кокаин на ГКПП "Капитан Андреево". Има и задържани лица, но към момента не е ясен техния брой. Източници близки до случая твърдят, че става въпрос за международен канал за трафик на кокаин. Неофициално се твърди, че задържания наркотик е минал през..

публикувано на 19.07.25 в 19:30