Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маските намаляват инфекциозната доза на вируса

Д-р Георги Желев: Мобилните телефони са критични повърхности, които подценяваме

Не чистете с хлорсъдържащи препарати у дома, съветва специалистът

Снимка: pixabay.com

Има значение каква среда третираме с дезинфектанти и как го правим. Властите са запознати със спецификите на дезинфекция, но масовият потребител допуска опасни и сериозни грешки при извършването на дезинфекция в домашни условия. Тезата е на д-р Георги Желев, преподавател в Тракийския университет в секция „Епидемиология, инфекциозни болести и превантивна медицина”. Той определя мерките срещу коронавируса като адекватнии и навременни, защото са изпреварили пика на заболяването.

Коронавирусът е слабо устойчив, но е много важно е какво и с какъв препарат се дезинфекцира, подчерта специалистът.

Д-р Желев обърна внимание върху хлорсъдържащите препарати и напомни, че хлорът е токсичен газ, който може да доведе до асептично възпаление на белия дроб, включително оток.

Отваря се жива рана в белия дроб, той става по-податлив към заразяване и ако настъпи такова заболяване, то ще протече много тежко, предупреди преподавателят. Той призова хората да не използват препарати, съдържащи хлор, в затворени помещения, защото водят до обратен ефект и имуносупресия.

Вирусът го няма по пода, излъчителството е с издишания въздух,  както и с капчиците при кашляне и кихане, изтъкна той.

Най-рискови са контактните повърхности от първи ред – дръжки, ключове на врати и шкафове, химикалки в банковите офиси, плотове.

Спиртът е най-добрият дезинфектант, защото вирусът е чувствителен към органични разтворители и загива за секунди, допълни д-р Георги Желев.

Ако се ползва друг дезинфектант, след него трябва да се избърше, ако върху почистените повърхности поставяме храни, съветва Желев.

В общите столови хорат си мият ръцете, а сядайки, веднага вадят телефоните си, а мобилните телефони са критични повърхности, подчерта преподавателят от Тракийския университет.

Колко често трябва да се почистват повърхностите? Няма еднозначен отговор, няма шаблон. Всичко зависи интензитета на използване на тези повърхности. По-важно е човек да измива ръцете си, преди да се храни или да запали цигара, каза още д-р Георги Желев.

Относно маските специалистът поясни, че в социалните мрежи се тиражират много заблуди.

Маската не гарантира 100 процента спиране на вируса, но намалява поетата инфекциозна доза, а това намалява риска от настъпването на заболяване и оказва влияние ивърху развоя на заболяването, подчерта д-р Желев, като се позова на стандарта на епидемиолозите за минимална инфектираща доза.

Ако приемем висока инфекциозна доза, заболяването ще протече по-бързо и по-тежко, с по-неблагоприятни последици, поясни той.

Хората масово разтриват дезинфектанта по дланите си, но оставят необработени мъртви зони – кожни гънки, върхове на пръстите и поднокътни пространства. Дезинфектантът трябва да достигне до цялата повърхност на ръката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02