Икономическото бъдеще на Европа зависи от това какви мерки ще бъдат взети за преодоляване на последиците от пандемията, заяви пред БНР политологът и журналист Явор Сидеров.
„Критичният момент е сега, а не утре. Съвсем наскоро излязоха социологически данни за това, че един много сериозен процент от италианците са изключително разочаровани от ЕС и искат да излязат и от еврозоната и от Съюза“, каза той в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
„В момента се решава по някакъв начин съдбата на Европейския съюз, колкото и драматично да звучи това. Ако тези мерки не са достатъчно силни, за да изтеглят ЕС от тази криза, пукнатините ще се превърнат в пропасти“, добави той.
Коментарът му идва на фона на решението на европейските лидери в четвъртък това, които одобриха договореното от финансовите министри - 540 милиарда, разпределени в три стълба за спасяване на работните места, за спасяване на малкия и средния бизнес и за спасяване на задлъжнелите държави.
Дори и италианският министър-председател Джузепе Конте, който най-яростно настояваше за коронаоблигации, т.е. общ дълг, се видя принуден да се съгласи на сценарий, обявен часове преди лидерската видеоконференция от германския канцлер Ангела Меркел. А нейният план предвижда отговорът на кризата да премине през европейския многогодишен бюджет (2021-2027), поне в рамките на следващите две години.
Според Явор Сидеров част от проблемите в сегашната криза с коронавируса се коренят в миналото, като „недовършена интеграция или недобре планирана интеграция“.
„Те трябва да бъдат адресирани на политическо ниво сега. Икономическите мерки са едната част от проблема, те са по-скоро спешни… Но политическото бъдеще на Съюза трябва да бъде преразгледано именно през призмата на такива кризи, а ние имахме през последните години поне три – Брекзит, мигрантската криза, дълговата криза. Това е четвъртата“, каза той.
В последната криза, особено в споровете около финансирането на възстановяването от пандемията, се крият старите разделения между Севера и Юга, смята Сидеров.
„Крият се разделенията между „спестовните“ и „прахосниците“, между тези, които настояваха за остеритет при предишната дългова криза и тези, които настояваха за харчене на повече пари, за да се излезе от нея, между тези които произвеждат и продават и тези, които взимат кредити. Поне така го виждат страните от Севера“
Политологът смята, че и четирите кризи са показали „сериозни дефицити във функционирането на ЕС, които трябва да бъдат адресирани незабавно“.
„Европейският съюз трябва да реши най-накрая дали върви към по-дълбока интеграция, и в крайна сметка към нещо наподобяващо федерална държава, или продължава да бъде общност на националните държави“, каза Сидеров.
Според него „светът върви, ако не към нов протекционизъм, то поне към едно осъзнаване, че някои аспекти на икономическата глобализация застрашават националната сигурност на страните“.
„Очевидно ЕС трябва да бъде и по-единен и по осъзнат по отношение на тези заплахи. Следователно икономическият отговор също крие в себе си този въпрос – повече единство, или по-малко единство“, каза той.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...