Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Планински или алпийски водач - какво е добре да знаем

Заради коронавируса, това лято се очакват повече туристи по българските планини

С алпийски водач
Снимка: Георги Георгиев-Черния



Заради коронавируса, това лято ще бъде по-различно и по българските планини. Очаква се повече туристи да предпочетат маршрутите в Рила, Пирин, Стара планина и другите красиви кътчета на страната ни, вместо в Алпите, например. Как, обаче, да се ориентират желаещите в намирането на водач и каква е разликата между планински и алпийски гид? Това разяснява Георги Георгиев-Черния - един от тримата български планински водачи, сертифицирани от Международната федерация на асоциациите на алпийските гидове (IFMGA) - най-високото ниво на правоспособност за водене на клиенти във висока планина и при екстремни условия, президент на Източноевропейската асоциация на планинските водачи. 

Има две нива на тази професия - първото е планински водач, който има право да води хора по планинските пътеки, без използване на технически средства. По катерачни маршрути или места, където се налага използването на алпийска техника, може да ви заведе алпийски гид (второто ниво на професията). 

Георги Георгиев-Черния
"Ако ви трябва човек, който да ви качи по туристическата пътека на Вихрен, то това е планинският водач. Но ако решите да направите нещо по Джамджиевия ръб или по стената на Мальовица, или по някой от ръбовете на Злия зъб, това е алпийският водач" - казва Георги Георгиев-Черния.

На връх Гран Парадизо
Проверка за правоспособността на водача може да се направи в регистъра на планинските водачи в сайта на Министерството на туризма или да бъде поискано копие от дипломата му. Той трябва да има и застраховка "Професионална отговорност". Алпийските водачи пък може да бъдат проверени в сайта на Асоциация "Планини и хора". 

Повече по темата чуйте в звуковия файл по-горе.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – Албум на годината за 2024

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 09.12.24 в 19:45

8.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 8.12.24 година.

публикувано на 08.12.24 в 10:20
Росен Руев

Екстремните спортове 1 - 7 декември 2024

Росен Руев премина боулдър от високата категория на трудност 8В+, "Nanuk" , близо до Берхтесгаден, Германия.  "Първото преминава е направено от Клем Лоскот през 1997 г. и е второто 8В+ в света след "Radja" на Фред Никол през 1996г.. След първото преминаване има още две повторения и аз съм четвъртият, който го изкатерва. Пробвах го за пръв път..

публикувано на 07.12.24 в 21:21
Отец Вениамин Павлов

Никулден е! Почитаме Св. Николай Мирликийски - Чудотворец

Православната църква почита днес паметта на Св. Николай Мирликийски Чудотворец. Празникът е наричан от народа Никулден. Св. Николай е един от най-почитаните християнски светци. Покровител е на моряците, рибарите и банкерите. Николай Мирликийски е роден през III в. в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на..

публикувано на 06.12.24 в 03:00
Катерене със сечива край Банско

Ученици-фотографи опитаха скално катерене в рамките на Банско филм фест

Всяка година част от Банско филм фест е детската и младежка програма, която има за цел да запознае подрастващите с планинарската култура, със спортните и изследователски дейности на открито и изобщо – с възможностите пред Homo ludens, „играещия човек“.  Онзи, който търси, изследва, изпробва, надскача и чертае нови хоризонти  – пред себе си и пред света...

публикувано на 04.12.24 в 13:23
Кадър от филма

Български екстремни филми от програмата на Банско филм фест

През април по БНР разказахме за успешния опит на Никола Калистрин да изкачи 30 върха в Северен Пирин за по-малко от 10 часа. Всъщност за по-малко от 9 часа 27-годишният ски-алпинист от Банско измина 42 километра, с 4600 м изкачване в снежната и на места заледена планина, на височина над 2000 метра. Това беше заснето от „Камък филмс“. Филм-портрет на..

публикувано на 03.12.24 в 12:17
Барбара и Якопо по Ел Кап

Екстремните спортове 23 - 29 ноември 2024

Барбара Цангерл стана първият човек в света, изкатерил в стил flash (от първи опит, с предварителна информация) маршрут на скалния монолит Ел Капитен в Йосемити , САЩ.  36-годишната австрийка се справи с емблематичния “Freerider” (1000 м, VI 5.13a, 7c+) , направен през 1995 г. от Алекс Хубер. Неговият брат - Томас Хубер, осъществява първото свободно..

публикувано на 03.12.24 в 12:07