Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Иванов: „Обичаме България" няма да бъде музей, а жива общност

Имаме политическа класа без визия за развитието на страната

Снимка: Габриела Бенчева

Стана много ясно и видимо, че масово в протестите участват мобилни българи и това е само един от изразите на нашата обвързаност и желание България да бъде по-добра страна. Това каза пред БНР Димитър Иванов, наш сънародник от Цюрих, един от авторите на платформата „Обичаме България".

„В момента имаме българска политическа класа, която няма визия за развитие на България, а огромен страх нещо да не се случи. Тя вижда само проблеми, рискове“, коментира Иванов. Според него "емигранти" е вече изчерпано понятие и далеч по-адекватно е да се говори за мобилни хора.

„В днешно време не можем да говорим за класически емигранти. Днес имаме дигитална свързаност, възможност да се информираме в реално време. Ние наистина сме мобилни. В рамките на няколко часа можем от всяка точка на света да се приберем за някакъв период от време и го правим."

На платформата „Обичаме България" ще бъдат публикувани истории за приноса на българите по света за развитието на съвременна България.

Това са разкази, които широката публика не познава като случки, въздействия, лица, като продукт. Има ги някъде, но платформата ще ги събере на едно място, поясни Димитър Иванов.

Не бих искал да бъде като музей. Ние сме живи, ние сме активни, ние сме абсолютно пълноценни членове на българското общество. Този дискурс в българския обществен и политически живот липсва въобще. Ние сме все едно някъде, някъде си.“

Бъдещето на платформата е замислено като дигитална свързаност и на малките български общности по света, които да обменят добри практики.

"Дигитални виртуални общности. Смятам, че това е начинът да се активират и допълнително сънародници по света, които досега не са имали представа, че могат да бъдат полезни. Това би трябвало българската държава да го прави. Платформата е един вид осъществяване на националната стратегия за българските граждани и историческите общности по света, приета 2014 година, която и досега не се осъществява, държавата е пасивна. Смятаме, че с тази платформа ще накараме държавата да промени политиката си", заяви Димитър Иванов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57