Когато през март всички в държавата се поставихме в режим „пауза“, затворихме се в къщите си и изчаквахме тази зараза с коронавируса да отмине, се надявахме през април да се върнем към нормалния си живот. Понеже това не стана, се наложи да действаме.
Всички, дори най-върлите му противници, разбраха, че интернет е шансът да сме свързани, да се виждаме, да плащаме, да работим и най-важното - да се учим. Според статистиката на онлайн платформите за търговия в месеците на затваряне най-търсената стока са били персоналните компютри и таблетите.
Стотици хиляди ученици, студенти, учители и преподаватели забравиха за тебеширите и маркерите, докато инсталираха камери и софтуер за групови срещи.
Дали обаче техниката може да замени учителя
Мнозина експерти са убедени, че дифузното разпространение на коронавируса беше улеснено от решението за присъствена форма на обучение в българските училища.
Сега се обсъжда възможността в училище да останат само учениците от началния етап, а по-големите и особено гимназистите - да преминат на дистанционна форма.
Университетите също обсъждат резервни варианти - смесена или изцяло дистанционна форма. След УНСС и Русенският университет обяви, че студентите от всички специалности ще преминат на дистанционно обучение в продължение на две седмици до 8 ноември. Този кризисен ход, обаче, не може да се прилага във всички специалности.
Една от тях е медицината.
В това време на пандемия всички видяхме, че професията на лекарите е сред фундаменталните за живота ни. За никого не е тайна, че именно обучението по медицина не загуби ни най-малко от качеството си въпреки сътресенията в държавата ни през последните 30 години.
Проф. Антон Тончев, ръководител на катедра „Анатомия и клетъчна биология“ на Медицинския университет – Варна:
„Медицината не се учи задочно. От общия хорариум в медицината практическите семинари са от порядъка на 75%. В последните години се развихме много по отношение на микроскопските семинари, имаме технология, която позволява с минимална загуба на качеството на учебния продукт, да провеждаме, ако се наложи, изцяло дистанционно“.
Според студентите самата зала стимулира обучението и дистанционното обучение не може да се приравни на присъственото.
Сред другите специалности, за които обучението по интернет е неестествено, е музиката.
„Началото няма как да стане дистанционно, защото децата нямат натрупани навици и умения… Работим чрез записи, не беше загубено времето за по-големите, но за някои, за по-малките беше загубено“, смята Галина Карааргирова от Националното училище по изкуствата в Русе.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Президентът на Азербайджан поиска Русия да признае вината си за свалянето на пътнически самолет. По време на пресконференция Илхам Алиев поиска също Москва да накаже виновните за инцидента през декември миналата година, когато загинаха 38 души. Часове след като самолетът беше свален на 25 декември 2024 година руският президент Владимир Путин..
Нов протест организират на мястото на пътя Кюстендил-Ябълково, където в края на м.г. след ПТП с коне загина 18-годишната Андреа, нейни приятели и недоволни от бездействието на институциите граждани. Протестът на лобното място на момичето ще започне в 9 часа. Протестът е под наслов: "Колко струва човешката памет". Преди почти 7 месеца започна..
Сблъсъците на религиозна почва в Южна Сирия продължават въпреки "незабавното прекратяване на огъня", обявено от президента на страната. През последната седмица бойци от малцинствената друзка общност се сражават с въоръжени бедуини в провинция Суейда. Президентът на Сирия Ахмед ал Шараа разположи войски в южната провинция, но..
Днес е един от големите летни празници в православния календар - Илинден. Денят е в прослава на свети пророк Илия, чието име означава "крепост на Господ", а и мен ден празнуват над 56 хиляди души. "Духът и силата на Илия" във вярата и предаността му към Бог и Неговия закон са ярко свидетелство за живота на пророка през девети век преди..
С водосвет, отслужен от Ловчанския митрополит Гавриил, беше открито ремонтираното Детско отделение "Уши, нос и гърло" на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ". То е вече на един етаж и с увеличен капацитет, а ремонтът беше направен с помощта на Българската православна църква и на много дарители. В благотворителната кампания, която..
Време е науката да признае приноса на българската армия като най-големия меценат на музикалната ни култура в Третата българска държава. Това каза д-р Галя Грозданова-Радева, автор на изложбата „Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и в страната“. Експозицията бе открита в Градската градина пред Народния..
Киев е предложил на Москва нов кръг мирни преговори следващата седмица, заяви в събота украинският президент Володимир Зеленски, след като преговорите бяха в застой от началото на юни, съобщават Ройтерс и Франс прес. Досегашните два кръга от преговори в Истанбул между Москва и Киев не доведоха до никакъв напредък за прекратяване на..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи". Това..