Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От БОЕЦ опитаха да влязат в НС, за да внесат подписка с настояване за отстраняване на президента

Снимка: Добромир Видев, БНР

Георги Георгиев и представители на сдружение БОЕЦ се опитаха да влязат в Народното събрание, за да внесат 10 000 подписа с настояване за откриване на процедура за отстраняване на президента Румен Радев. 

Тази сутрин членове на сдружението се събраха пред входа на парламента, за да отбележат 10-тата годишнина от назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС от правителството на Пламен Орешарски. 

Само час продължи протестът. Хората, които дойдоха сега, отбелязаха, че за това време не е настъпила промяна, а ситуацията даже се е влошила, защото и сега депутатът от ДПС е член на комисията за промени в Конституцията и това е станало с подкрепата на партии като ГЕРБ, които преди 10 години са били срещу Пеевски. 

От БОЕЦ поискаха Пеевски да бъде отстранен от Комисията по конституционните въпроси, на която е член. Те искат и Бойко Борисов, и Делян Пеевски да бъдат отстранени от парламента. По време на протеста от БОЕЦ прочетоха решение на Административния съд във Видин, което осъжда Парламента да предостави документите, според които сдружението няма достъп до сградата. 

Георгиев припомни, че тази забрана е от времето на 48-ия парламент, председателят на който - Вежди Рашидов забрани достъп на членовете на БОЕЦ до Народното събрание. Въоръжени с тази заповед, Георги Георгиев и сподвижниците му поискаха да влязат и да внесат 10 000- те подписа за стартиране на процедура за отстраняване на президента Румен Радев от поста.  

Искането за отстраняване на президента БОЕЦ не повдигат за първи път. Причината, според сдружението, е проруската политика на Радев. 

Депутат така и не дойде. А БОЕЦ не успяха да влязат в парламента. Затова от сдружението извадиха листове с подписите, смачкаха ги и започнаха да ги хвърлят към парламента.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национален протест на магистратите организират в Италия

В Италия се провежда общонационален протест на магистратите в защита на конституцията и срещу обявената от правителството съдебна реформа, която в момента се обсъжда в парламента.  Магистрати и съдии не са съгласни с предложената реформа, която предвижда разделяне на кариерните пътища на прокурори и съдии. В комюнике на Националната асоциация..

публикувано на 27.02.25 в 02:51

След като получи данните от преизчисленията на ЦИК, КС се произнася за законността на вота за 51-во НС

Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите.  ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..

публикувано на 26.02.25 в 22:52

В църквата "Св. Александър Невски" край Ямбол след 2-годишно прекъсване отново бе отслужена литургия

След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии.  За възстановяването на манастира..

публикувано на 26.02.25 в 22:28
Болница

Здравословното състояние на папа Франциск - с леко подобрение

Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че:  "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..

публикувано на 26.02.25 в 22:22
Снимка, предоставена от иранския президентски офис, показва как техник работи в иранския завод Натанз за обогатяване на уран, архив, април 2021 г.

Иран е ускорил производството на обогатен уран

Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия.  В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..

публикувано на 26.02.25 в 22:05
Хора се изкачват по стълбите на бившия рудник Rheinelbe към скулптурата, наречена Himmelstreppe, в Гелзенкирхен, Германия, архив, октомври 2024 г.

"Шпигел" търси връзка между победата на "АзГ" в Гелзенкирхен и мигранти от България и Румъния

Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на  партия "Алтернатива за Германия"  (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен  и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния.  ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..

публикувано на 26.02.25 в 21:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп за митата на стоките от ЕС: 25%, ще ги обявим много скоро

Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..

публикувано на 26.02.25 в 21:12