Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде е сниман филмът „Тримата от запаса”

Фестивалът „Фършанги” в село Бърдарски геран. На този ден мъжете се обличат в женски дрехи, а жените са с мустаци и бради.

Държавата е България, областта - Враца, общината - Бяла Слатина. На Сирни Заговезни селището става център на веселия карнавал фършанги. И други странни думи ще чуете в това място, например, дуни. Това са меки и топли спални завивки, пълни с оскубания през пролетта гъши пух. Оттам е останал изразът „Да оскубеш (някого) като банашка гъска”. Жителите на селото са преселници от Банат, с всички последващи обстоятелства: говорят на старинния български диалект, наречен павликянски. Центърът за работа с деца към читалище „Съединения - 1923” носи името „Палкенче”. Пеят банатски песни, играят банатски хора, имат музей „Къща на банатския бит”. А кухнята? Естествено, приготвят галушки, тачки, крофли, пифкя... Според етнографите, тъкмо предците на днешните жители са донесли, естествено от Банат, първите у нас пружинени кревати и железни плугове. Някога, след Чипровското въстание в края на XVII век,  оцелелите бунтовници и техните близки потърсили убежище в Банат. След Освобождението част от фамилиите се завърнали в Родината. И до днес продължават да празнуват Сирница с обичай, характерен за католическия календар. Духът на Банат се усеща в стила на къщите, в обществените сгради, което пък е отлична предпоставка селото да стане естествен декор за снимките на филма „Тримата от запаса”.

В поредната радиозагадка от предаването попитахме слушателите: кое е мястото? Към верния отговор на загадката Светлана Караджова,  кмет на село Бърдарски геран разказва и подробности за празника фършанги.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05