Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Природни резервати в България”: Природен парк „Златни пясъци”

БНР Новини
Снимка: parkzlatnipiasaci.com

Зелени завеси от увивни растения се спускат край пътеките на природния парк „Златни пясъци”, за да успокоят очите и сърцето ми, за да упоят сетивата ми и да останат непокътната част от този неповторим по богатство и по красота кът на България. Само тук две дървета от два различни вида са изваяли от стволовете и клоните си най-чистата и свята целувка на природата. И само тук ясените и габърите са толкова огромни, част от живите зелени завеси на парка. Тук виреят най-големите съобщества на лавровишня у нас. Родовата памет на мишия чимшир, известен още като бодлив залист, е толкова дълга, че знае истината за края на динозаврите, за набезите на саблезъбия тигър и на пещерната мечка. Изчезнали видове от времето на терциера. Оттогава та досега мишият чимшир е жив в парка „Златни пясъци”, а тъмнозелените му бодливи листа все още се окичват с малките наситено червени топчета. Поредното прекрасно чудо на природата тук. Най-малкият природен парк в България, освен че опазва още стотици растителни, животински и птичи видове, е земя на културно-исторически паметници, неотменна част от историята на страната ни. В Аладжа манастир, изсечен в скалите, още са запазени части от ярките стенописи, които са обсебили съзнанието на братята Шкорпил, откриватели и пазители на старини и памет по българските земи. За парка „Златни пясъци” разказват специалистите по биоразнообразие Юлия Тумбаркова, Юлиан Маринов и Йордан Костадинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05