Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия "Конният спорт в България": Кавалерия и спорт

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Създаването на кавалерията като род войска в българската армия след Санстефанския мирен договор изисква както целенасочена селекция в коневъдството, така и специално обучение на войниците и офицерите в ездови умения. В началото са усилените, разнообразни упражнения на коне в манежа и на полето, следвани от продължителни преходи за каляване на издръжливостта на конете и на кавалеристите. „Прегледите на кавалерийските части придобиват все повече характер на спортна надпревара – пишат Стоян Гетов и Лазар Даков в своята книга „Коне, конница, конен спорт“. У мнозина офицери те изострят амбицията за постигане на по-високи, чисто спортни резултати.“
Така офицерският състав на българската кавалерия разпалва онзи дух, който повече от век допринася за развитието на конния спорт в България. А на първите състезатели в най-престижните международни спортни състезания донася завидни награди и почести. „Защото са безкрайно влюбени и предани на конния спорт!“ Тази оценка на Стоян Гетов и Лазар Даков е за всички офицери кавалеристи. В невероятно тежки условия и оскъдица те пак показват висок дух и класа още през двайсетте години на миналия век. Начело на плеядата майстори в конния спорт на България е генерал Владимир Стойчев, удостоен с най-високата и почетна титла в конния спорт „Маестро на ездата“ за победите си в най-тежката и най-красивата дисциплина обездка.
За началото на българския конен спорт, най-изявените ездачи, дисциплините и състезанията разказват генералният секретар на Българската федерация по конен спорт Теодор Шейтанов, състезателят от близкото минало и ветеринарен лекар Крум Рашков, зооинженерът Борислав Стефанов и бившият състезател Лазар Даков.




19 март



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05