Над 1000 творци в 18 града ще представят своите спектакли в Нощта на театрите на 21 ноември. Нашата страна организира събитието като част от инициативата „Европейска нощ на театъра”, започната през 2008 година по идея на Елеонора Роси от Франция. Така градовете участници в България се присъединяват към 7-годишната традиция на редица европейски градове да показват театралното изкуство в големи мащаби и концентрирано в рамките на няколко часа, за да приобщят към него повече хора.
Българската програма включва над 100 събития, които ще очакват своята публика от сутринта до късно през нощта, при това не само в театралните зали, но и в десетки галерии, кина, клубове на София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Велико Търново, Стара Загора, Шумен, Сливен, Ямбол, Благоевград, Хасково, Казанлък, Димитровград, Перник, Търговище, Силистра, Смолян.
Третата Нощ на театрите насочва вниманието към изгорелите театрални сцени през годините и категорично заявява, че „Актьорът трябва да гори на сцената, но сцената не трябва да гори“, подчертават организаторите на събитието в България – фондациите „Арт Проджектс” и „Асоциация Информбюро”.
Как ще посрещне публиката си в Нощта на театрите Пловдивският театър „Николай Масалитинов“, чиято сцена беше изпепелена при пожар преди две години, разказа в „Артефир“ директорът на театъра Кръстю Кръстев.
За поредна година участва в Нощта на театрите и Драматичният театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград. Каква програма са подготвили там, разказа Симона Спасова.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg