Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Миланов: Картината на българския театър днес е шарена и красива

БНР Новини
Милен Миланов
Снимка: Булфото

Фондация „А`Аскеер” обяви годишните си номинации за наградата, която се присъжда на най-добрите постижения в театралното изкуство.

Ето кои са конкурентите в някои от категориите:
Водеща мъжка роля
Валентин Ганев за ролята на Никола Гешев в спектакъла „Гео”
Валери Йорданов за ролята на Нино в „Ничия земя“
Леонид Йовчев
за ролята на Гео в „Гео”

Водеща женска роля
Вера Стойкова
за ролята на Генадий Панфилович в „Пурпурният остров”
Жорета Николова за ролята на Соланж в „Слугините”
Меглена Караламбова за ролята на Сесили Робсън в „Четири”

Режисура
Александър Морфов
за „На ръба“
Васил Дуев за „Пилето”
Иван Добчев за „Гео”

Най-добро представление
„Гео” на Иван Добчев
„На ръба” на Александър Морфов
„Оттука започва България“ на Неда Соколовска

Кои от номинираните ще получат статуетката на Георги Чапкънов, ще стане ясно на 24 май, когато за 26-и път ще се състои церемонията по връчването на наградите „Аскеер“. Отсега се знае само кой е носителят на Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство – големият български актьор Борис Луканов.

В „Артефир“ ви представихме коментара и впечатленията на двама от членовете на журито - актьора Милен Миланов, председател на Фондация “А`Аскеер”, и проф. Георги Каприев.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41