Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовковата „Албена” с премиера във Велико Търново

Режисьорът Георги Михалков
Снимка: БГНЕС

Постановката е на Георги Михалков, който тръгва към една от най-поставяните български пиеси с амбицията да я покаже не „скучно и стерилно” и не според „изтърканите” предписания за това, как се поставя класика.
Когато тръгнеш да поставяш пиеса от класиката, трябва просто да я погледнеш „през очите” на съвременния човек. Иска ми се зрителите да видят, на първо място, истинска любов, истински взаимоотношения, в името на които да убиеш и да пожертваш живота си, а не поредната стерилна представа за грях, страст и възмездие. Искам хората да видят на сцената истински неща, а не литературната представа за тези неща.
Ролята на прочутата Йовкова героиня е поверена на актрисата Стефка Златкова от Великотърновския театър.
Ценя у нея това, че е хубава жена и едновременно с това великолепна актриса. Защото абсурдно е да тръгнеш да правиш „Албена”, без да имаш хубава жена, и е невъзможно да направиш „Албена”, ако имаш само това. Тя изведе поне три много неочаквани пласта в образа на Албена – решение, което е не просто нетрадиционно, а доста еретично.
В актьорския състав са още Стоян Радев от трупата на Варненския театър (в ролята на Нягул), Милен Иванов, Виктор Терзийски, Иван Митев, Цанка Цанева, Дончо Дончев, Елица Дейкова, Силвия Шекилова, Стефка Петрова и Детелин Кандев.
Сценографията е на Лидия Къркеланова, а музикалните картини - на Стоян Янкулов-Стунджи, който ще участва в някои от представленията и наживо, когато ангажиментите му позволяват това.


Премиерата на „Албена” е тази вечер, 17 юни, в Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов”, а в „Артефир” ви срещнахме с режисьора Георги Михалков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41