Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникална изложба на географски карти на Антарктида

БНР Новини
6
Снимка: Български антарктически институт

На 5 декември от 11 часа в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще бъде открита изложба на географски карти на Антарктида. Такава изложба се прави за първи път у нас. Тя е част от инициативите на Международната година на картата 2015-2016, на деня на картата – 30 ноември, както и на Международния ден на Антарктида - 1 декември.
Гергана Лаптева, завеждащ отдел „Култура“ на Българския антарктически институт и координатор на програмата ЕКОАНТАР и проекта „Тера аустралис инкогнита“ и участник в 7 антарктически експедиции разказва за предстоящата изложба, осъществена по проекта ТERRA AUSTRALIS INCOGNITA (Непознатата Южна земя) на програмата ЕКОАНТАР на Българския антарктически институт. Този проект събира и прави достъпни всички известни в света географски карти, изобразяващи Антарктида; карти, включващи топографски, геоложки, сателитни изображения, карти на ледената и подледена повърхност на континента, както и карти на различните изследователски бази. Специално внимание в изложбата заемат българските карти на проф. Любомир Иванов на о-в Ливингстън, Южношетландските острови, където се намира Българската антарктическа база, ще бъде показана и най-новата цифрова едромащабна топографска карта в района на базата ни, съставена по време на миналогодишната 24-та Българска антарктическа експедиция от екипи на Военно-географската служба на Министерство на отбраната и на Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Картите са придружени с богати обяснителни текстове и данни за техните автори, период на изследване, принос и интересни факти. След представянето им пред обществеността картите и текстовете ще бъдат събрани в своеобразен атлас на Антарктида. Така всеки, който има желание ще може да проследи интересната история на континента и да помисли дали с нещо може да допринесе не само за неговото, а и за бъдещето на цялата планета.
Изложбата ще остане в централното фоайе на Ректората на Софийския университет в продължение на една седмица.




Снимки в галерията: Български антарктически институт



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42