Уилям Теодор Кочев. Или по-известен като Тед Кочев – канадски режисьор от български произход. Роден в Торонто. Потомък на български емигранти – баща му идва от Пловдив, а майка му бяга със семейството си от Македония във Варна, а след това и в Канада, след погрома на Илинденското въстание.
Ако трябва да сме точни – фамилията е Цочев, но когато през 1927 г. бащата на Тед пристига в Канада и настойчиво повтаря „Цочев“, „Цочев“ пред имиграционните власти, служителят в един момент губи търпение и отсича: „Кочев! И следващият, моля!“
Днес името на Тед Кочев се свързва с емблематични филми от епохата на 70-те и 80-те години, сред които „Рамбо: Първа кръв“, „Уикендът на Барни“, „Да се събудиш в страх“ или „Отборът на Северен Далас“. Снима за телевизията, но и поставя също така и в театъра, работи за Холивуд, продуцент е и на телевизионния сериал „Закон и ред: Специални разследвания.“
В автобиографичната си книга „Моят живот в киното“ Тед Кочев сам нарича филмографията си истински торлюгювеч, защото в нея има всичко – и екшън, и драми, и комедии. Защото по думите му формата изобщо не е важна – важното е да се разказват хубави истории. Да накараш хората да се замислят, а после и да се разсмеят. А може и обратното.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg