Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ненад Живановски за езика на омразата и хейтърите

Снимка: pixabay.com
Тази сутрин ще говорим за медиите, за езика на омразата и за хейтърите. Ще стане дума и за политическия натиск в медиите - нещо, с което отдавна свикнахме и днес дори медийните изследователи го посочват като безспорен факт. Тук-там някой се оказва изненадан, пита как е възможно подобно нещо и така - до следващия скандал или до следващото медийно изследване.
Има ли политически натиск над медиите у нас? Има. Над половината от журналистите в България заявяват, че върху тяхната медия се оказва политически натиск, показаха резултатите от изследването „Влияние върху медиите”, проведено преди три години.
Парадоксалното е, че днес все още е актуална онези крилата фраза, появила се през 90-те години от устата на един депутат - „Медиите вървят след победителите”. Две десетилетия по-късно все по-тесните икономически връзки между власт и медии, раждат поръчкова журналистика и променена ценностна система, която засяга всички сфери - от икономиката до науката и култура.
Въпросът сега е как се отразява това и на публиката? Не привикна ли публиката, че всеки може да бъде наруган, всяка теза оспорена, всеки авторитет сринат. Не отгледаха ли сами медиите своите хейтъри?
И да оставим за момент настрани актуалните събития, свързани със заплахите срещу журналисти. Да погледнем към аудиторията. И веднага ви давам пример – преди дни на Витоша имаше спасителна акция и няколко планински спасители оказаха помощ на момиче, което се оплакало от болки в корема. Акцията е приключила успешно, пострадалата е транспортирана и от Планинската спасителна служба просто качиха информация и снимки от акцията.
Проблемът се оказа друг - веднага се намери човек, който да попита защо на снимките планинските спасители се смеят. Изглеждали прекалено весели, докато носели носилката с момичето.
В коментарите спасители се опитаха да кажат, че докато са на акция, не им е забранено да се усмихват. Че доброто настроение по време на акция е важно за всички - и за спасители, и за спасени. Все очевидни неща. Но пък ние можем да вземем този повод и да поговорим за хейтърите в медиите, а и за езика на омразата, с който постепенно свикнахме.

Чуйте разговора с македонския журналист Ненад Живановски, автор на книгата "Езикът на омразата".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41