Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вечната българска класика – симфонични творби от Любомир Пипков

Снимка: архив

Когато Пипков създава героичната опера „Момчил“ (1948 г.), той има в творческия си актив шедьоври като „Янините девет братя“, Клавирно трио, Клавирен квартет, Първа симфония... Операта е сред вдъхновяващите романтични платна в българската музика, а въведението и танците се радват на самостоятелен живот като любими симфонични миниатюри.
Още една романтична творба ще прозвучи на 10 ноември – „Концерт за пиано и оркестър“. И едно произведение с противоречива съдба в годините – колоритните „Вариации за струнен оркестър“ – „Пътуване из Албания“. В миналото по известни политически причини от заглавието на творбата бяха отпаднали думите за Албания, а и самата тя почти не се изпълняваше.
Друг шедьовър в българската музика, също рядко изпълняван, е вокално-симфоничната поема „Сватба“, която Пипков нарича „революционна симфония“. Стиховете са от стихосбирката „Пролетен вятър“ на Никола Фурнаджиев, писана след септемврийските събития от 1923 година. За поета това е кървав вихър, тържество на злото. Музиката е също така страстна, както и поезията.
И накрая – Симфония № 3 – творба, която вечният бунтар Любомир Пипков изпълва с гротескни образи и която е ярък пример за изключителна оригиналност.

петък, 10 ноември, от 19.20 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Млад композитор вдъхновява с "Ирландска благословия"

Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция  Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев  работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..

публикувано на 15.07.25 в 18:00

Плевенската филхармония и Йордан Камджалов на турне с “Музикална магия 2”

С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” .  В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов ,  концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната  Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..

публикувано на 15.07.25 в 16:45