Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: В България политическият живот става все по-зависим от имиджа и опаковката

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През изминалата седмица БСП подаде документи в СЕМ за регистрация на телевизия. С Първан Симеонов, директор на „Галъпинтернешънъл“ говорим за новите политически медии у нас – кому са нужни и за какво?

„В последните десетилетия успешното влизане в политиката понякога става през медия. Случаят с БСП не е такъв, но и там се търсят имиджи, а не програми и политики. Навсякъде границата между личния и политическия живот се размива от Тереза Мей, през Доналд Тръмп, та до нас. За добро или за лошо у нас има посивяване на медийната среда и намаляване на местата откъдето могат да се чуе независимо от властта мнение“.

Кое е по-ценно да имаш собствена медия, която да регламентира собствените си тези, или е по-добре да се възползваш от услужливостта на големите медии да присъстваш в тях на фона на заявка за свобода?

„Възползването от големите медии е трудна задача за една опозиционна медия. Но съм скептичен към идеята, че и собствена телевизия би им помогнала много. Всъщност истински важният въпрос за БСП е как да разшири аудиторията си. Защото проблемът на БСП е самозатварянето. Те се превръщат във формация без социален партньор и се движат центробежно. Но това, което трябва да отбележим е, че не формата е важна, а съдържанието. Кой би бил онзи политически продукт, с който БСП ще се обърне към нови хора и това ще я отвори.“

Да погледнем и към другата заявка, възродената това лято българска секция на Радио „Свободна Европа“, което също ще започне новото си излъчване през декември тази година. Доколко една медия, която е финансирана от американския Конгрес, би могла да бъде освежаваща за българското общество?

„Те няма да зависят от никакъв пазар въобще, доколкото „Свободна Европа“ се явява медия, която е продължител на едни държавни интереси. И този разговор допреди няколко години щеше да е невъзможен. Защото ние вярвахме, че всичко, което идва от запада е тук и сега завинаги, и представлява универсалното добро. Надявам се да забравим целия наивитет и да не гледаме на радио „Свободна Европа“ като на някаква панацея, но в същото време, в момента в цяла Европа навлизат едни особени незападни прочити на всичко, което ни се случва. Източни сили надигат глава и на всичкото отгоре, постигат някакви успехи. Добрата стара Европа въобще не излъчва авторитет. С известно злорадство мнозина поглеждат на изток, отвръщайки поглед от запада. И, като имаме предвид, че България става арена на битка между едно радио на американския Конгрес и доста медии, които наричаме – медии на трети страни… така че, ако трябва да избирам между тези два свята – този на „Свободна Европа“ и този на фалшивите новини, интуитивно бих избрал този, който звучи по-интелигентно и все пак има някакви морални скруполи. В този смисъл радио „Свободна Европа“ може би наистина ще подейства освежаващо, защото медийната среда у нас става все по-доминирана от света на фалшивите новини и полуистините.

Вярата, че няма свободни медии у нас накара мнозина да търсят алтернативни източници на информация и правейки това попаднаха на пълни гадости. Вярата на хората, че големите медии постоянно ги лъжат ги кара да се обръщат към някакви, които не искам да назовавам. И какво се получава? - от недоверие към наивност, от мнителност към инфантилност. Значи ти си мнителен към големите медии, към националните телевизии, защото смяташ, че обслужват някакви интереси и се обръщаш към някой, който откровено те лъже, но ти охотно го прегръщаш… Това е първата глупост, която ни се случва пред очите.

Втората е, че ние все повече забравяме, че когато не искаме да плащаме пари за информацията, тоест смятаме, че тя е нещо безплатно, което ни се дължи, повече от ясно е, че фалшивите новини нахлуват през парадния вход. Защото в условията, в които отказваме да плащаме пари, всеки може да е медия. Утре, съвършено безработен, например, ставам инфлуенсър и гуру във фейсбук и от сутрин до вечер обсъждам плочките пред „Св. Седмочисленици“. Как да ви кажа, в такъв случай на кого се сърдим?...

И трето, но много важно, когато всеки може да е медия, което е демократично, нали това искахме, тогава няма критерий, който да ви каже кое е добро и кое е лошо, кое е фалшиво и кое е истина. Тоест, фалшивите новини и полуистините, които са по-лошите, са обратната страна на демократизацията. И ние всичко това го знаехме и сега няма какво толкова да се учудваме“.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53