Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланията на тютюневата индустрия, които пристигат при нас чрез медиите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Посланията на тютюневата индустрия, които пристигат при нас чрез медиите. Дълъг ли е пътят от истината до монипулацията – за това разговарят в "Нашият ден" Павел Антов, съдружник на Фондация "BlueLink", журналистът Венцислав Илчев и редакторът Стефани Ангелова.

Заглавия от рода на "Има и полза от тютюнопушенето", "Заболявания от електронни цигари в САЩ – каква е истината" и др. коментира Павел Антонов, който представи и изследването за Фокуса на новите нагреваеми тютюневи продукти в медиите – едно изследване на съдържанието и честотата на изгодните за индустрията послания.

"В нашето изследване сме попадали на много източници, които добронамерено представят някои от аспектите на тютюнопушенето. Съвсем между другото в информацията се прокарват и неверни твърдения, които по една или друга причина лансират продукти и маркетингови интереси на тютюневата индустрия."

За традиционните електронни цигари сякаш надделяха не само научният консенсус, но и регулаторните подходи, които ги ограничават. – смята Антонов – "Истината, че те са вредни, много по-малко се оспорва. Фактически голямата атака е на фронта на нагреваемите изделия, които се лансират и представят като едва ли не част от решението, част от бездимното бъдеще. Там е много по-трудно да се установи истината.

СЗО и независимити изследвания казват, че нагреваемите изделия по никакъв начин не е доказано да са по-безвредни от традиционните тютюневи изделия."

Винаги когато намираме в медиите неточна или подвеждаща информация, се оказва, че тя по един или друг начин почива върху някакви факти или твърдения, но те не са представени в тяхната достоверност, казва Антонов.

Чуйте повече в звуковия файл.

Журналистът Венцислав Илчев разказа за изминалите 10 години от забраната за тютюнопушене на обществени места в Кюстендил – първият град в България с такава забрана.

"Наистина тази забрана влезе в сила още тогава с подкрепата на мнозинството общински съветници. Основната идея беше Кюстендил да стане първата екологична дестинация в България, след това се спря употребата на найлонови торбички в града, последва декларация срещу генно модифицираните организми. Трудно беше. Имаше недоволни хора, най-вече от бизнеса, които атакуваха тези промени. Стигна се до Върховния административен съд, който обаче излезе с решение, че общественото здраве не може да бъде пренебрегвано за сметка на икономически интереси." Чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20