Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дейвид Славчев за Видинския театър

| обновено на 30.10.20 в 08:49
Снимка: Радио ВИДИН

Първото театрално представление в България е изнесено на 30 октомври 1849 г. във Видин от унгарските емигранти, пребиваващи в града след разгрома на национално-демократичната революция от 1948-1949. Какво се случва с театралното изкуство сега в този крайдунавски град? Дейвид Славчев, директор на Видинския драматичен театър „Владимир Трандафилов“, разказва в "Нашият ден":

Историята

"Сградата на театъра е прекрасна. Най-интересното е, че навремето пиесите са се играли в читалищата, а тази сграда е първата, построена за целите на театъра в България. Била е със стъклен покрив, тъй като тогава светлина от прожектори не е имало. Наскоро се направи един сериозен ремонт на сграда – възстанови се автентичния ѝ вид. Ние се обърнахме към обществото, за да можем да направим възпоменателен надпис. И трябва да пише, че това е театър. А един хубав скъп надпис, какъвто заслужава тази сграда, струва много пари.  През 1891 г. хората са събрали пари и са построили тази сграда. Да вярно е, че се обезлюдява, но сега хората са повече от тогава и са по-богати."

Пандемията

"Пандемията виси като дамоклев меч не само пред нас. Ето, в София се затвориха театри, спряха да работят, защото има доста заразени. Засега ние нямаме такъв случай. Работим усилено – репетираме, възстановяваме една комедия на Дарио Фо "Време за мъже", от 9 ноември започваме "На четири уши" на Питър Шафър. Очакват ни доста неща, ако ни пощади този коварен вирус."

Репертоар

"Извънстоличен театър няма шанса да играе едно представление повече от 10 пъти в града си. Ние гостуваме в близки и далечни градове, неотдавна бяхме в София. А при нас гостуват театри и частни трупи – като навсякъде. Играе се, но хората сега са притеснени заради закритите пространства. Нямаме представа дали ще дойде достатъчно публика. Когато си у дома и салонът е пълен 1/3, е поносимо, но когато си далече, сметка не излиза."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41