Как една дама оцелява в мъжка професия? И то не като каква да е, а като началник на Пътна полиция - Самоков.
Запознайте се с инспектор Фарида Саид. Тя е на 33 години и е единствената жена - началник на Пътна полиция у нас.
Има завършена магистърска степен в Академията на МВР, специалност „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“. Постъпва в системата на МВР през 2013 г. като редови полицай в Районно управление - Самоков. Последователно заема длъжността полицейски инспектор в Охранителна и Пътна полиция. От началото на годината тя заема длъжността – началник на Пътната полиция в града.
За предизвикателствата пред една млада жена в мъжкия свят разказва самата тя в “Нашият ден“.
“Тази професия е кауза, така че някак си идва отвътре. Когато обичаш работата си, всичко в нея ти създава удовлетворение и желание да се развиваш. Защо – не мога да кажа. Просто усетих, че искам да се занимавам точно с това.“
Колегите
“За мое голямо щастие колегите ме приемат с нужното уважение и разбиране, за което страшно много им благодаря. Ние сме работили заедно седем години и сме се опознали доста добре. Ще им отнеме време да свикнат, че човекът, с който са работили по един начин, вече им е някакъв вид ръководител. Като цяло не усещам напрежение и негативизъм спрямо мен. Подкрепят ме и ми помагат страшно много.“
Мотивацията
“Подкрепата на колегите и гражданите на общината много ме мотивира, много им благодаря. Подкрепата, която получих и от началника на РУ - Самоков – главен инспектор Васил Попов, също ме мотивира. Защото той е професионалист и това, че реши да застане зад гърба на жена, на мен, ме мотивира. Искам да докажа и пред себе си, и пред гражданите на община Самоков, че каквото зависи от мен, ще бъде направено. Искам да се чувстват сигурни и да са спокойни.“
Трудностите и предизвикателствата
“Една от тях е, че това е една мъжка професия, трябва постоянно да се доказвам в нея. Да се доказва пред мъжете, пред обществото, дори сама на себе си. Предизвикателство е работата с хора. Всеки човек е индивидуална личност с характер и мнение. Трябва да се подхожда с разбиране към дадения човек и неговия проблем, за да може да ти се довери, да се отпусне, да се почувства спокоен и да знае, че има на кой да разчита, че проблемът му ще бъде решен.“
Момичетата, които биха избрали тази професия, съветва:
“Да са много силни, да не се отказват, да не се притесняват, че няма да бъдат приети от колеги и от обществото. Да продължават, да се борят за това, което искат. Да бъдат себе си и да не се притесняват от нищо. Аз мисля, че независимо каква професия ще изберат, винаги ще има позитиви и негативи.“
Мечтае за...
“Това хората да станат малко по-добри. Установявам, че някак сме станали малко по-негативни и по-озлобени един към друг.“
Извън работата
“Аз съм майка на пълен работен ден. Имам прекрасна малка дъщеричка, прекрасно семейство. След работа започвам грижите за тях.“
“Името ми е арабско в превод означава – единствен, неповторим“, споделя още Фарида Саид в “Нашият ден“.
Чуйте повече в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg