Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК – изборите зад граница

Снимка: БГНЕС

Днес е последният ден, в който българите в чужбина могат да подадат писмено заявление по образец или да изпратят електронно заявление през сайта на Централната избирателна комисия, за участие в изборите на 4 април.

Електронното или хартиено заявление се подава в консулските служби или в посолствата, за да бъдат локализирани, избрани населените места, в които ще бъдат открити секции.

В момента, в който има открита такава секция, всеки, пребиваващ зад граница, има свободното право да посети секцията и да попълни декларация – образец 17, която ще му бъде дадена от секционната комисия, след което да упражни правото си на глас.

Каква е активността на сънародниците ни зад граница, колко са подадените заявления и каква е организацията към момента на изборния ден?

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Димитров, говорител на ЦИК.

“Подаденият брой заявления до късно снощи след работно време е 78 500, което е почти два пъти повече, отколкото онези 43 000, подадени на предишните избори. Най-много заявления постъпват от Република Турция – 18 800 са тези, които са потвърдени. Има и процедура на потвърждаване на заявленията. Следва Великобритания – 14 500, Германия – 11 600, Испания – 7100, САЩ – 4600.“

“Ако има закачка в това подреждане, то е, че първите две страни – Великобритания и Турция – са извън Европейския съюз и там броят на секциите не може да надхвърля 35 по кодекс. В кодекса има такъв запис, който ограничава разкриването на секции извън страните в ЕС.“

“Със сигурност ще се образуват опашки (напр. във Великобритания и в Турция – бел.ред.), тъй като подобен брой заявления, още веднъж подчертавам, че не всички, които искат да гласуват, е необходимо да подават заявления, ще бъде увеличен с тези, които ще се присъединят към някоя от секциите и това ще създаде трудности на секционните комисии.“


Секции в населените места

“Всички въпроси, свързани с избиране на населените места, в които ще се откриват секции, ще бъдат решени на 12-13 март. И оценката като цяло принадлежи на Министерството на външните работи, което има достатъчна ориентация къде са общностите, колко са, какви са и каква е възможната логистика, тъй като в тези секции трябва да бъдат доставени достатъчен брой бюлетини, както и останалите материали, необходими за изборния ден.“

“Бюлетините се доставят от Министерството на външните работи, което ги изпраща в посолствата и нататък има транспортна схема. Ще кажа само, че е възможно тези бюлетини да бъдат отпечатани малко по-рано и доставени, защото в чужбина няма кандидатски лист, върху бюлетината е изписваме само партията, за която се гласува, и броят на тези гласове се използва, за да се разпределят мандатите спрямо изборния резултат, който получава една партия.“

“В днешния ден до 00.00 часа все още могат да се подават заявления онлайн. Още има и непроверен брой от хартиените заявления, които се подават в консулските служби и в посолствата.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53